западен балкан

Арсовска: Искористувањето на фондовите од ЕУ ќе ја зајакнат економијата на регионот

Претседателката на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК),  Данела Арсовска во обраќањето нa отворањето на Виенскиот економски форум во Софија, ја истакна…

пред: 9 дена Оригинален напис: Meta.mk

Сугарески на министерски состанок за транспортна поврзаност на Западен Балкан

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески учествуваше на министерски состанок за транспортната поврзаност на земјите од Западен Балкан во Софија каде ги…

пред: 9 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

На Самитот во Софија ќе се дискутура и за економскиoт развој на Западен Балкан

Претседателката на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК),  Данела Арсовска ќе има обраќање за спроведувањето на економските реформи во Македонија во процесот…

пред: 10 дена Оригинален напис: Meta.mk

Владите од региoнот ќе работат на дигитална трансформација за квалитетен живот

Во рамките на  Дигиталниот самит за Западен Балкан имаше и работен ручек на премиерот Зоран Заев, еврокомесарите Јоханес Хан и Марија Габриел, претседавачот…

пред: 39 дена Оригинален напис: Meta.mk

ЕФБ: Декларација за европско партнерство со Балканот, се бара искреност и брзина

Европското партнерство со Балканот мора да се темели на поискрени и потранспарентни односи кои и даваат предност на демократската трансформација, се наведува во…

пред: 40 дена Оригинален напис: Meta.mk

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија, се очекува препорака за отворање на преговорите

Европската комисија денеска во Стразбур ќе го објави Извештајот за состојбите и напредокот на Македонија на евроинтегративниот пат. ЕК повторно препорачува отворање на…

пред: 40 дена Оригинален напис: Meta.mk