Забава

254КА

Кој го пушти март на најладно?
— Kirca (@Kirca1000) March 13, 2017
– Еве веќе 12 години како не јаде месо, па шо …

пред: 16 часа Оригинален напис: И ЈА ИАМ БЛОГ

Збогум Вулверин

Колку години опстојува X-Men филмската франшиза, седумнаесет? Веројатно во некаков облик ќе тера уште повеќе. Но, што е првото на кое ти текнува …

пред: 1 ден Оригинален напис: Crapwerk

Три филмови со Луис Тосар

Очигледно се зацапав подлабоко во шпанскава кинематографија отколку што мислев дека можам. Ми се отвори еден сосема нов филмски свет што претходно изгледа …

пред: 4 дена Оригинален напис: Crapwerk

Четири тензични шпански трилери

Не сум сигурен колку филмови од шпанско говорно подрајче имам изгледано, ама не се многу. Пред оваа приватна недела на шпански филм што …

пред: 7 дена Оригинален напис: Crapwerk

253КА

Една ластовичка не прави пролет. Така и еден лудак – не прави лудница.
— leonidspar (@leonidspar1) March 6, 2017
Дур си незрел мислиш …

пред: 8 дена Оригинален напис: И ЈА ИАМ БЛОГ

Почина рокенрол легендата Чак Бери

Легендарниот гитарист и родоначелник на рокенролот Чак Бери починал вчера на 90-годишна возраст, објавија светските медиуми, повикувајќи се на полицијата на американската сојузна…

пред: 9 дена Оригинален напис: Meta.mk

252КА

Миланка е секогаш тука да им преведе погрешно на тие што не разбираат англиски и да ги спречи да слушнат тие што разбираат.…

пред: 15 дена Оригинален напис: И ЈА ИАМ БЛОГ

Новото видео на The Carry Nation евоцира хипнотичко хедонистичка квир клубска ноќ

Њујоршкото диџеј дуо и промотери на квир забави The Carry Nation денес го објавија видеото за “As If,” нивниот неодамнешен сингл за лондонската…

пред: 21 дена Оригинален напис: Коалиција „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“

Родово неутрална заменка била наведена во Merriam-Webster уште во 1930-те

Кога Merriam-Webster не се подбива со официјалните власти за граматички грешки и спелување (гледаме во тебе, Претседателе), речникот споделува проникливи прегледи на историјата…

пред: 21 дена Оригинален напис: Коалиција „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“

WOMEN’S VOICES NOW: Феминистички филмски фестивал во онлајн издание

Четвртиот онлајн филмски фестивал Women’s Voices Now е најавен за овогодинешниот Ден на жената кој во целиот свет се одбележува на 8-ми март.…

пред: 21 дена Оригинален напис: Коалиција „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“

251ЦА

Една мајка може да изгледа 3 деца, но не секогаш и 3 деца да можат да изгледат една мајка.
— DUDE!!! (@MIvandzikov) February

пред: 22 дена Оригинален напис: И ЈА ИАМ БЛОГ