Велес

Велешките екологисти апелираат за запирање на аеро-загадувањето со бела прашина и смог

Еколошкото друштво „Вила Зора“ денеска на прес-конференција одржана на отворено кај детското игралиште во Населбата Тунел, апелираше до надлежните да превземат мерки за…

пред: 4 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Владите од регионот се обврзаа на поевтин роаминг и поголема дигитална поврзаност

На крајот на дводневниот Дигитален самит на Западен Балкан, министерот за надворешни работи Никола Димитров и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан…

пред: 6 дена Оригинален напис: Meta.mk

Поповски: Ќе се обидеме Велес да стане синоним на борбата со лажните вести

На панелот „Медиумите во дигиталната ера: Борбата против лажните вести“ на Дигиталниот самит кој денес завршува во Скопје, министерот за комуникации, отчетност и…

пред: 6 дена Оригинален напис: Meta.mk

Споменик на Кемал Ататурк ќе биде поставен во Паркот на пријателството во Велес

Со одлука на Општина Велес споменик на Кемал Ататурк по пет години ќе биде поставен на првично предвидената локација во Паркот на пријателството…

пред: 13 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Фудбалерите на ФК „Пелистер“ во добра општа состојба пуштени дома

Дванаесетте фудбалери на ФК „Пелистер“ од Битола, кои вчера попладне со здравствени проблеми повраќање и стомачни проблеми биле примени на Инфективното одделение на…

пред: 17 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Фудбалерите на ФК „Пелистер“ во добра општа состојба пуштени дома

Дванаесетте фудбалери на ФК „Пелистер“ од Битола, кои вчера попладне со здравствени проблеми повраќање и стомачни проблеми биле примени на Инфективното одделение на…

пред: 17 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Во градските цркви во Велес одбележано Христовото Воскресение Велигден

Епархијата Повардарска со седиште во Велес синоќа го одбележа Христовото воскресение и големиот христијански празник Велигден со златоустова литургија во црквите „Св. Кирил…

пред: 17 дена Оригинален напис: Македонија – А1он