Свет

Надворешни активности се причина за падот на авионот кај Синај

Руската авиокомпанија „Когаљмавиа“ утврдила дека „надворешни активности“ се причина за уривањето на рускиот авион во кој загинаа 224 лица. Истовремено, портпаролот на Кремљ,…

пред: 938 дена Оригинален напис: Meta.mk

Брисел ќе соработува со новата влада на Турција

Европската унија денеска соопшти дека ќе соработува со новата турска влада, откако вчера на парламентарните избори победи конзервативната партија на претседателот на Турција,…

пред: 938 дена Оригинален напис: Meta.mk

Брод со 200 бегалци пристигна на Родос

Брод со 200 бегалци денеска пристигна на островот Родос, соопшти грчката агенција АНА. Како што соопшти грчката крајбрежна стража, припадниците на полицијата и…

пред: 938 дена Оригинален напис: Meta.mk

Во Егејско Море загинаа 21 мигрант

Најмалку 21 лице загинаа кога два чамци се превртеа во источниот дел на Егејско Море, на пат од Турција до Грција, соопштија грчките…

пред: 941 дена Оригинален напис: Meta.mk

Северна Кореја копа тунел за нуклеарни проби

Властите на Северна Кореја копаат нов тунел на место предвидено за нуклеарни тестирања, објавија денеска локалните медиуми, повикувајќи се на неименуван претставник. Пјонгјанг…

пред: 941 дена Оригинален напис: Meta.mk