Свет

Силен земјотрес го погоди Чиле

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени по Рихтерова скала ги погоди рано утринава крајбрежниот дел на Чиле, соопшти американскиот Геолошки завод. Епицентарот…

пред: 747 дена Оригинален напис: Meta.mk

Лагард: Не само банките туку и банкарите треба да сносат одговорност

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагарад изјави дека, поединци во банкарскиот сектор мора да сносат одговорност за своето етичко однесување, пренесува…

пред: 748 дена Оригинален напис: Meta.mk

Експлозија во Стокхолм

Силна експлозија ја потресе шведската престолнина Стокхолм, а полицијата го блокирала целото подрачје, соопштуваат очевидци. Експлозијата, како што пишува весникот „Афтонбладет“, се случила…

пред: 748 дена Оригинален напис: Meta.mk

Финска: Можен е пад на владата

Финскиот премиер, Јуха Сипила, денеска изјави дека може да падне неговата коалициска влада на десниот центар доколку не се постигне договор за реконструкции…

пред: 748 дена Оригинален напис: Meta.mk

Кина побара членство во ЕБРД

Кина поднесе апликација за членство во Европската банка за обнова и развој (ЕБРД), изјави денеска главниот економист на ЕБРД, Ханс Петер Ланкес, јавуваат…

пред: 749 дена Оригинален напис: Meta.mk