Свет

Ѓукановиќ го освои првото, а Груевски третото место во трката за промоција на криминал и корупција

Наградата за малку му „избега“ на македонскиот премиер Никола Груевски кој претставува прв номиниран Македонец, а тој успеа да влезе и во вториот

пред: 784 дена Оригинален напис: okno.mk/statii

Путин му испрати новогодишна честитка на Обама и го повика на соработка

Рускиот претседател Владимир Путин упати новогодишна порака до американскиот претседател Барак Обама, повикувајќи на соработка меѓу двете земји во одговор на меѓународните предизвици.…

пред: 785 дена Оригинален напис: Meta.mk

Модерните бразилски робовладетели не сакаат нивните имиња да се објавуваат на Интернет

Рурален работник. Фотографија на корисникот на Фликр Цицеро Р.Ц. Омена. CC BY 2.0
Бразилската озогласена „црна листа на робовладетели“ ги идентификува компаниите кои…

пред: 785 дена Оригинален напис: Global Voices на македонски

Основни граѓански права суспендирани на Малдиви откако државата прогласи кризна состојба за наредните 30 дена

Протестанти мафтаат со знаме на јавниот плоштад во Мале повикувајќи на нови избори за време на политичката криза 2011-2012 во Малдиви. Фотографија на …

пред: 785 дена Оригинален напис: Global Voices на македонски

Борбен авион се урна во Саудиска Арабија

Борбен авион на бахреинската војска денеска се урна во Саудиска Арабија. Авионот, кој учествувал во коалициските операции против бунтовниците во Јемен, се урнал…

пред: 785 дена Оригинален напис: Meta.mk