Свет

Роботите ќе ги потиснат и директорите на компаниите, тврди првиот човек на „Алибаба“

Првиот човек на најголемата кинеска продажна веб-страница „Алибаба“, Џек Ма, вели дека светот треба да се подготви за болни промени во економијата, кои…

пред: 1 ден Оригинален напис: Meta.mk

Протести во Будимпешта – повеќе од илјада демонстранти се собраа близу руската амбасада

Повеќе од илјада луѓе се собраа вчера близу амбасадата на Русија во Будимпешта, продолжувајќи ги протестите против, како што велат, засиленото руско влијание…

пред: 1 ден Оригинален напис: Meta.mk

Политика на носталгијата

Носталгијата е бенигна како засладувач на личните спомени и инспирација за пишување на историски романи, но може да биде погубна као двигател на

пред: 1 ден Оригинален напис: okno.mk/statii

Шкотланѓаните не сакаат нов референдум за независност

Повеќето шкотски избирачи не сакаат нов референдум за независност од Обединетото кралство, покажуваат резултатите од анкетата на „Кантер“, цитирани од британските медиуми. Откако…

пред: 1 ден Оригинален напис: Правдико

АЛТЕРНАТИВНА ИСТОРИЈА НА СЕКСУАЛНОСТА ВО КЛУПСКАТА КУЛТУРА: ЧЕТВРТИ ДЕЛ

Превод: Јулија Мицова Хаус и кваито во Јоханесбург / Постојат бројни приказни кои потекнуваат и подалеку од Европа и Севера Америка, но Лерато…

пред: 1 ден Оригинален напис: Коалиција „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“

Оланд: Ќе гласам за Макрон, Ле Пен е опасност за Франција

Францускиот претседател Франсоа Оланд го поддржа проевропски ориентираниот претседателски кандидат на центарот, Емануел Макрон. Тој предупреди дека евентуалната победа на Марин Ле Пен…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk

Хан: Изјавите за промени на границите се неприфатливи и контрапродуктивни

Европскиот комесар Јоханес Хан денеска ги отфрли како неприфатливи и контрапродуктивни изјавите на „одредени лидери од Западен Балкан кои имплицираат промени на границите“.…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk