Свет

ЕП ја поддржа употребата на канабис во медицински цели

Европратениците, охрабрени од одлуките на Светската здравствена организација, усвоија Резолуција со која се поддржува употребата на канабис во медицински цели и бараат дополнителни…

пред: 15 часа Оригинален напис: Правдико

Јавноста навистина може да поседува сѐ

Пол Кругман неодамна заговараше мешана економија. Но, неговата имагинација е малку ограничена: јавната сопственост може да се воведе во секој аспект на американската

пред: 1 ден Оригинален напис: okno.mk/statii

Пензионираните нигериски генерали се „борат“ за влијание врз претседателските избори во 2019

Олусегун Обасанџо, поранешен претседател на Нигерија. [Криејтив Комонс (CC BY 2.0)/ „Фликр“, 27 јуни 2011]
Со наближувањето на уште едни претседателски избори…

пред: 2 дена Оригинален напис: Global Voices на македонски

Кацин: Компромисот на Македонија и Грција во регионот треба внимателно да се проучува

Без разрешување на сите билатерални спорови нема да има понатамошно проширување во Западниот Балкан, во изјава за „Јуропиан Вестерн Балканс“ порачува Јелко Кацин,…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk

Претседателот на ЕП, Тајани, против предлогот за Нобелова награда за Ципрас и Заев

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани и заменик – претседател на Европскaта народна партија (ЕПП) во која членуваат партиите на европската деница – …

пред: 8 дена Оригинален напис: Meta.mk