Свет

„Википедија“ блокирана во Турција

Мрежата за мониторинг на цензура на интернет соопшти дека Турција ја блокирала бесплатната онлајн енциклопедија „Википедија“. – Губењето на достапност е поврзан со…

пред: 15 часа Оригинален напис: Meta.mk

Абе сака да го реши спорот со Русија

Премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, вели дека земјата сака да го реши територијалниот спор, кој фрли сенка на односите со Русија по завршувањето…

пред: 16 часа Оригинален напис: Meta.mk

Евакуиран аеродромот во Берлин поради сомнителен багаж

На берлинскиот аеродром Тегел евакуирани биле патниците, а полицијата морала да интервенира поради сомнителен багаж. Портпаролот на германската полиција потоа изјави дека сомнителниот…

пред: 18 часа Оригинален напис: Meta.mk

Северна Кореја изврши неуспешна ракетна проба

Северна Кореја тестираше уште една балистичка ракета, соопшти јужнокорејската војска и додаде дека тестирањето завршило неуспешно. Агенцијата „Јонхап“ тврди дека ракетата се распаднала…

пред: 19 часа Оригинален напис: Meta.mk

Илир Мета избран за претседател на Албанија

Претседателот на албанскиот парламент, Илир Мета, на вчерашната вонредна седница на парламентот, без присуство на опозицијата е избран за нов претседател на Албанија.…

пред: 19 часа Оригинален напис: Meta.mk