Спорт Свет

Светскиот шампион во кревање тегови Андреј Драчев убиен во тепачка со шампион на ММА

Светскиот првак во дигање тегови, Русинот Андреј Драчев го загуби животот вчера претпладне во договорена тепачка во рускиот град Хабаровск. Тој се тепал…

пред: 211 дена Оригинален напис: Meta.mk

На Мундијалот во 2026 година ќе играат 48 репрезентации, одлучи ФИФА

Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска едногласно одлучи Светското фудбалско првенство да биде проширено и на него да учествуваат 48 репрезентации. По Светските првенства…

пред: 434 дена Оригинален напис: Meta.mk

ФИФА ќе ги казни Косово и Хрватска

ФИФА поведе дисциплински постапки против Косово и Хрватска поради тоа што навивачите на двете репрезентации за време на квалификациските натпревари за Светското фудбалско…

пред: 518 дена Оригинален напис: Meta.mk

Швајцарското обвинителство отвори истрага против Франц Бекенбауер за корупција

Швајцарското обвинителство отвори криминалистичка истрага против германската фудбалска легенда Франц Бекенбауер и уште три други лица во врска со кандидатурата на Германија за…

пред: 565 дена Оригинален напис: Meta.mk