солун

Атинскиот градоначалник за солунскиот колега: Бутарис е вистински патриот

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис откако се најде под жесток притисок за предлогот за евентуална промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“, доби поддршка…

пред: 7 дена Оригинален напис: Meta.mk

Теодоракис: Загубивме 25 години во спор со земја што може да биде верен сојузник

Ставрос Теодоракис, претседателот на грчката либерална и социјал-демократска партија „Потами“ (Река) вчера по големиот антимакедонски митинг во Солун, на својата Фејсбук страница искажа…

пред: 31 дена Оригинален напис: Meta.mk

Бутарис за „Куриер“: Заев нема националистички идеи како Груевски и сака компромис за името

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, кој што неодамна беше во посета на Македонија, за време на неговата посета на Виена дава интервју за…

пред: 88 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Димитров се сретна со Бутарис: Потребна е зајакнета соработка со фокус на културата, образованието и невладините организации

Денеска, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров оствари средба со градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, кој престојува во работна посета…

пред: 98 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Иванов-Бутарис: Македонија е подготвена за натамошно јакнење на соработката

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис Изразувајќи задоволство од можноста за повторна средба, претседателот Иванов…

пред: 98 дена Оригинален напис: Македонија – А1он