софија

Заев: Македонија има шанси за безусловна препорака во април и за датум за отпочнување на преговорите во јуни

Македонија има шанси, нашите очекувања се, во април месец да добиеме безусловна препорака, а во јуни месец да добиеме датум за отпочнување на…

пред: 56 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Божидар Димитров заминува во пензија

Божидар Димитров, директорот на Националниот историски музеј во Софија, познат по честото застапување на тезата за бугарското потекло на Македонците, си дал оставка…

пред: 209 дена Оригинален напис: Meta.mk

ВМРО-ДПМНЕ: На еден месец од потпишувањето, Заев молчи за тоа што договори со Бугарија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска нагласи дека почнува одбројувањето за најавеното потпишување на договорот помеѓу Бугарија и Македонија. Како што велат од партијата, договорот го…

пред: 297 дена Оригинален напис: Meta.mk

Османи: Усогласен текстот на договорот за добрососедство, останаа само технички детали

„Резултатите од посетата на Софија се одлични. Најважно е што делегациите на двете влади го договорија текстот на договорот за добрососедство, а остануваат…

пред: 309 дена Оригинален напис: Meta.mk

Османи: Усогласен текстот на договорот за добрососедство, останаа само технички детали

„Резултатите од посетата на Софија се одлични. Најважно е што делегациите на двете влади го договорија текстот на договорот за добрососедство, а остануваат…

пред: 309 дена Оригинален напис: Meta.mk