sobranie

Законот за Математичко-информатичка гимназија го помина првиот филтер во Собранието

Пратениците во македонското Собрание попладнево во рамки на 38. седница дадоа поддршка на неколку предлог-закони во прво читање меѓу кои и на законот…

пред: 1 ден Оригинален напис: Македонија – А1он

Амбасада на САД: Собранието да продолжи со својата агенда и да се фокусира на реформите

Американската амбасада во врска со донесувањето на Законот за употреба на јазиците завчера, го повтори ставот на помошникот државен секретар Вес Мичел, кој…

пред: 4 дена Оригинален напис: Meta.mk

Амбасада на САД: Собранието да продолжи со својата агенда и да се фокусира на реформите

Американската амбасада во врска со донесувањето на Законот за употреба на јазиците завчера, го повтори ставот на помошникот државен секретар Вес Мичел, кој…

пред: 4 дена Оригинален напис: Meta.mk

Груевски: Немав намера да направам инцидент, Џафери да ѝ се извини на јавноста

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, денеска изјави дека немал намера да предизвика инцидент во Собранието, кога се усвојуваше Законот за…

пред: 4 дена Оригинален напис: Meta.mk

ЛП: Законот за јазиците е неважечки

Либерална партија (ЛП) смета дека Законот за употреба на јазиците е донесен вон процедура и дека не е важечки, образложувајќи дека ситуацијата е…

пред: 4 дена Оригинален напис: Meta.mk