претседател

Српското Обвинителство покрена предистражна постапка за Ивановиќ

Обвинителството за организиран криминал денеска започна предистражна постапка во врска со убиството на претседателот на Граѓанска иницијатива „Слобода, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ во…

пред: 14 часа Оригинален напис: Правдико

Димовски најавува иницијатива пред Уставен суд за Законот за јазиците

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, најавува иницијатива пред Уставен суд доколку претседателот Ѓорге Иванов не го потпише указот за Законот за употреба за…

пред: 15 часа Оригинален напис: Правдико

Иванов ги предлага Костадиновски и Кадриу за судии на Уставниот суд

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд. Согласно уставните овластувања на претседателот…

пред: 58 дена Оригинален напис: Правдико

Иванов ги предлага Костадиновски и Кадриу за судии на Уставниот суд

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд. Согласно уставните овластувања на претседателот…

пред: 58 дена Оригинален напис: Правдико

Панчевски поднесе кривична против Катица Јанева и претседателката на гевгелискиот суд

Поранешниот претседател на Основниот суд Скопје 1, судијата Владимир Панчевски, поднесе кривична пријава против специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и против претседателката на…

пред: 71 дена Оригинален напис: Правдико