пратеници

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да се продлабочат реформите…

пред: 1 ден Оригинален напис: Правдико

Укинати притворите на Чавков, Мукоски и Василески, Тарчуловски и Димовски

Поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков и пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василески излегуваат од истражниот затвор „Скопје“ во населбата Шуто Оризари,…

пред: 25 дена Оригинален напис: Meta.mk

Законот за пушењето сепак изгласан, Собранието зачади од полемиките

По обемна дискусија меѓу пратениците од владејачкото мнозинство, во денешното продолжение на 11-та седница Собранието на Република Македонија, иако со значителен број гласови…

пред: 36 дена Оригинален напис: Meta.mk

ВМРО-ДПМНЕ: Оневозможена амандманската расправа, законот за јазиците е нелегален

СДСМ и владејачкото мнозинство го погазија правото и ја деградираа правната држава. Власта нелегално го прогласи законот за двојазичност за изгласан, оневозможувајќи ја…

пред: 36 дена Оригинален напис: Meta.mk