Подглавна секција

Затворена сатиричната „Фејсбук“ страница на која беа грчките „крволочни“ постери

Грчката сатирична страница на „Фејсбук“ „Елинико Христианико Етностедон (Грчко-христијански етноседатив) од која произлегоа постерите што на 1 и 2 февруари годинава беа објавени…

пред: 1 ден Оригинален напис: Meta.mk

Пртеходната власт плаќала три пати поскапо за авионски карти, хотели и ресторани

Алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавните фунцкии, која владата ја промовираше вчера, покажува дека најголеми разлики во трошењето помеѓу сегашната…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk

ВМРО-ДПМНЕ: Катица Јанева и СЈО политички конструираат случаи без основа

Катица Јанева и Специјалното јавно обвинителство се претворија во карикатура, заради понизноста во извршувањето на политичките нарачки, реагираше ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на…

пред: 3 дена Оригинален напис: Meta.mk

СЈО го презеде случајот „Монструм“

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во одговорите на новинарски прашања на прес-конференцијата на која беа објавени три нови случаи, рече дека Специјалното јавно…

пред: 3 дена Оригинален напис: Meta.mk

Манчевски: Нема реформа на јавна администрација преку ноќ, тоа е процес кој трае

Министерот на информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски најави промени во законските рамки поврзани со класифицирањето на документацијата, со цел што повеќе документи…

пред: 3 дена Оригинален напис: Meta.mk

МАНУ: Апсурдни, неодржливи, невозможни и неостварливи се предлозите за името

Претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Таки Фити во своето експозе на годишното собрание на академијата апелираше за изнаоѓање заемно…

пред: 4 дена Оригинален напис: Meta.mk

Димитров: Нашата платформа се разликува од грчката, нема поместување од минатата средба

Одговарајќи на новинарски прашања, министерот Никола Димитров не сакаше да коментира за точките на грчката нацрт-платформа за решавање на спорот, а за македонската…

пред: 4 дена Оригинален напис: Meta.mk