Македонија_2

Заев до Бален: Во скоро време очекуваме датум за почеток на преговорите со ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со европратеникот Ханс ван Бален, претседател на Алијансата на либерали и демократи во Европа (АЛДЕ), кој посочил…

пред: 208 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

(ВИДЕО) Бочварски: Граѓаните се ослободени, очекуваме победа насекаде низ Македонија

Потпретседателот на СДСМ, Благој Бочварски по изјавата за медиумите во која што соопшти за обезбедените средства за патот Дреново-Градско, одговарајќи на новинарски прашања…

пред: 208 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Вучиќ: Покана до Заев за одржување заедничка седница на двете влади

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска ја известил амбасадорката на Македонија Вера Јованвска Типко дека српската премиерка Ана Брнабиќ ќе упати покана до…

пред: 208 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

СДСМ: Со серија мерки Владата предводна од СДСМ вистински ги помага земјоделците и парите ги насочува кон нив

„За разлика од претходната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ којашто работеше селективно и на штета на земјоделците делејќи субвенции по партиска линија и државно…

пред: 208 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Живаљевиќ: Влегов во Собранието со дозвола на советникот за безбедност на претседателот

Поранешниот советник за безбедност во српската амбасада во Скопје, Горан Живаљевиќ, ги негира тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека македонските институции не му одобриле да…

пред: 209 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Никој не дал согласност за влез на Живаљевиќ во Собранието на 27. април

„ВМРО-ДПМНЕ изразува загриженост за објавената, од страна на Република Србија, шпионска афера која има меѓународни димензии, имајќи предвид дека е меѓудржавна. ВМРО-ДПМНЕ се…

пред: 209 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Починале три новороденчиња, тројка на УК за гинекологија и акушерство

Според информациите од Клиниката за гинекологија и акушерство, пациентката И.М била хоспитализирана на 21 август на Клиниката за гинекологија и акушерство заради болки…

пред: 209 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Седница на Централен одбор на СДСМ: СДСМ е фаворит на претстојните локални избори

Попладнево се одржа седница на Централниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, во проширен состав. Членовите на Централниот одбор и претседателите на Општинските…

пред: 209 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Бибер: Српската влада се плаши од новиот „македонски модел“ откако се поврза со претходната македонска влада

Повлекувањето на српските дипломати и агресивниот тон на српските медиуми кон македонската Влада е изненадувачки, иако настапот на Владата и на таблоидите со…

пред: 210 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Демократски сојуз: Повлекувањето на персоналот од српската амбасада е сценарио за дестабилизација на Балканот

„Демократскиот сојуз смета дека повлекувањето на персоналот од амбасадата на Република Србија е сценарио за дестабилизација на Балканот од пошироки размери, каде се…

пред: 210 дена Оригинален напис: Македонија – А1он