Македонија_1

Привор и за Горан Ангелов-Ќосето

Еден од учесниците на крвавиот четврток во Собранието на Република Македонија, Горан Ангелов-Ќосето, на својот фејсбук профил објави дека по распитот во кривичниот…

пред: 112 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Велија Рамковски планира да ја обновува А1 телевизија, 51 отсто од сопствеништвото ќе даде на новинарите и борците против режимот

Велија Рамковски, сопственикот на првата приватна телевизија А1, која беше затворена, а тој и неговите најблиски соработници добија долгогодишни затворски казни, најавува дека…

пред: 208 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

СДСМ: Уште еднаш се потврди дека ВМРО-ДПМНЕ стои зад насилството во Собранието на 27. април

„Последните информации во медиумите уште еднаш потврдуваат дека токму ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски стојат зад насилниот упад во Собранието на 27-ми април и…

пред: 208 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Српските дипломати тргнаа назад кон Скопје, амбасадорката Типко кај Вучиќ

Дипломатите од Амбасадата на Србија во Македонија, кои во неделата беа повлечени на консултации во Белград, претпладнево тргнале назад кон Скопје, пренесе Танјуг.…

пред: 209 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Советот на обвинители треба да назначи в.д. на местото на Зврлевски

Советот на јавни обвинители денеска се очекува да назначи вршител на должноста јавен обвинител на Република Македонија, на местото на Марко Зврлевски кого…

пред: 209 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Кабинет на Иванов: Македонските служби не побарале услуги од Живаљевиќ

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат во врска со изјавата на српскиот разузнувач Горан Живаљевиќ, дадена за српската агенција Танјуг. Живаљевиќ не…

пред: 209 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Заев-Вучиќ: Македонија и Србија ќе ги унапредуваат односите, проблемите ќе се решаваат со дијаолог

Македонија и Србија ќе работат на зачувување и унапредување на билатералните односи, а секое евентуално несогласување во меѓусебните односи ќе го решаваат исклучиво…

пред: 209 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Османи: Работиме на затворање на отворените прашања на нашиот пат кон евроинтеграциите, имаме коректен однос кон сите соседи

Македонија се наоѓа во историски момент на позитивна клима и внатре и во регионот за да направиме исчекор во евроинтеграците, и ќе биде…

пред: 210 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Заев за српски „Блиц“: Во разговорот со Вучиќ ќе ги решиме сите недоразбирања

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во изјава за српски „Блиц“ изјави дека без никакви предвремено донесени заклучоци го поддржува повикот од Белград за…

пред: 210 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Заев и Вучиќ телефонски ќе разговараат за односите меѓу Скопје и Белград

Македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ денеска треба телефонски да разговараат за последните случувања во односите меѓу Белград и Скопје…

пред: 210 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Вучиќ за РТС: Се правеа блесави на вашава телевизија, а имаат одлука да гласаат за Косово во УНЕСКО

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за РТС кажа дека се води кампањата да се претстави Србија дека кова завери со цел Македонија…

пред: 210 дена Оригинален напис: Македонија – А1он