Македонија

Лобирање за прием во ЕУ, приоритети на новите амбасадори во ЕУ и во Франција

Зголемени активности и залагања да се искористи позитивниот моментум во односите со Европската унија за добивање покана за членство и одредување датум за…

пред: 19 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

Жбогар: Македонија ја очекува многу работа

Македонија ја заслужи безусловената препорака, но ја очекува многу работа, рече евроамбасадорот Самуел Жбогар на седницата на собраниската Комисија за европски прашања на…

пред: 19 часа Оригинален напис: Meta.mk

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Тоа што вчера се случуваше во тунелот на автопатот Демир Капија-Смоквица е трагикомично

Никола Цветкоски од ВМРО-ДПМНЕ во изјава за медиумите рече дека тоа што вчера се случуваше во тунелот на автопатот Демир Капија – Смоквица…

пред: 19 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

Шчербак: За националните интереси погубно е кога солидарноста се става над здравиот разум

Рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак денеска изјави дека секоја држава има сопствен избор за градење на националната безбедност, без разлика дали тоа…

пред: 19 часа Оригинален напис: Meta.mk

Општина Гостивар: Принудните директори од ДУИ објавуваат незаконски конкурси

ДУИ успеа преку разни притисоци врз владата на Заев да му ги одземе ингеренциите во образованието на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. Алудирајќи…

пред: 19 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

Општините во Полог со заедничка стратегија ќе се справуваат со поплавите

Претставници на деветте општини во полошкиот плански регион заеднички ќе работат на создавање функционален механизам за справување и намалување на ризиците од поплави…

пред: 19 часа Оригинален напис: Македонија – А1он