Македонија

(ВИДЕО) СДСМ: Град Скопје да додели парична помош на опожарените семејства во Шуто Оризари

„Трите семејства од Шуто Оризари, чии куќи изгореа во пожар се на улица. Советот на Град Скопје мора да покаже солидарност. Бараме Советот…

пред: 756 дена Оригинален напис: А1он » Македонија

Зошто е препорачливо да се преведат странските скратеници акроними?

Странски скратеници, домашни правописни маки. Фото: Википедија/СПФМ
  Кога скратениците се преземаат од туѓи јазици, особено од англискиот, покрај тоа да се транскрибираат, …

пред: 756 дена Оригинален напис: Сервис за проверка на факти од медиумите

Почина новинарот Борис Поп Ѓорчев

Доајенот на македонското новинарство Борис Поп Ѓорчев, почина денеска по краткотрајно боледување. Борис Поп Ѓорчев, доајенот на македонското новинарство, е роден во Велес…

пред: 756 дена Оригинален напис: А1он » Македонија

Утре во НУБ „Св. Климент Охридски“ презентација на анализата на законската рамка за образованието

Утре во 11 часот, во центарот за конференции и за студии при Националната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ во Скопје, ќе се…

пред: 756 дена Оригинален напис: Meta.mk

Жена – дали тоа звучи гордо?

Реакции по повод вчерашниот собир на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, на кој главен збор имаше пастирот-мажјак Груевски, човекот кој зборува за „

пред: 756 дена Оригинален напис: okno.mk/statii