Македонија

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи понудиле гаранција. Постапувајќи…

пред: 6 часа Оригинален напис: Правдико

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи понудиле гаранција. Постапувајќи…

пред: 6 часа Оригинален напис: Правдико

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот суд му ја…

пред: 7 часа Оригинален напис: Правдико

Објавени прелиминарните извештаи од проектот „Слобода на Интернет“

Фондацијата „Метаморфозис“ објави серија прелиминарни извештаи за состојбите со слободата на интернет, со фокус на слободата на изразување, приватноста и безбедноста во дигиталниот…

пред: 7 часа Оригинален напис: Metamorphosis » Активности

(ВИДЕО) Попова: Дали зад стопирањето на изградбата на Луна паркот се кријат нечии бизнис интереси?

„Да не се стопираше градбата на Луна паркот до јуни ќе беше готов, дали зад стопирањето на градбата се кријат нечии бизнис интереси.…

пред: 7 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле…

пред: 7 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

(ВИДЕО) Нацев: Нечовечно е Заев да си поигрува со чувствата на граѓаните и семејствата на убиените деца кај Смилковско езеро

„Крајно нечовечки и лицемерно е Зоран Заев да ужива во релаксирана атмосфера со косовскиот премиер Рамуш Харадинај, и да не го покрене прашањето…

пред: 7 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

Владата ја проширува обврската од алатката за транспарентност на околу 50 органи

Владата ја проширува обврската од алатката за транспарентност на околу 50 органи во состав на министерствата, јавни претпријатија и акционерски друштва во државна…

пред: 8 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

ДОМ бара од Уставен да постапува по пријавите за ДУП-овите во Карпош

ДОМ јавно ги прашува членовите на Уставниот суд зошто не постапуваат по 4-те пријави за скандалозните ДУП-и во Карпош, поднесени од граѓанската иницијатива…

пред: 8 часа Оригинален напис: Македонија – А1он