Македонија

Министерката Шекеринска, гостин за Денот на ослободување на Белград

На покана од српскиот министер за одбрана Александар Вулин, министерката за одбрана Радмила Шекеринска присуствува на воената парада, по повод одбележувањето на Денот…

пред: 23 минути Оригинален напис: Македонија – А1он

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара организирање на референдум за Договорот со Бугарија

Трајче Димков од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција рече дека владата на СДСМ во крајно нетранспарентен процес склучила договор за пријателство и добрососедство со…

пред: 27 минути Оригинален напис: Македонија – А1он

Ристовски: Постојано добиваме информации за огромни изборни нерегуларности кои продолжуваат и во вториот круг

Претседателот на Републичкиот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски денеска на прес-конференција рече дека постојано добиваат информации за огромни изборни нерегуларности, злоупотреби, кршења…

пред: 34 минути Оригинален напис: Македонија – А1он

Владата ги достави кандидатурите за јавен обвинител до Советот на јавни обвинители

Владата на Република Македонија денеска ги достави апликациите на кандидатите за јавен обвинител до Советот на јавни обвинители, потврди за МИА портпаролот на…

пред: 46 минути Оригинален напис: Македонија – А1он

Владата го потврдува ставот од средбата на Заев со рускиот амбасадорот Шчербак

По написите во одредени македонски медиуми за реакција на Амбасадата на Руската федерација во Република Македонија во врска ставовите изнесени на вчерашната средба…

пред: 50 минути Оригинален напис: Македонија – А1он

(ВИДЕО) Смилевски: Ќе изградиме пешачки мостови и патеки на двете страни од реката Серава

Велимир Смилевски, кандидатот на СДСМ за градоначалник на општина Бутел вети изградба на нови патеки на двете страни од реката Серава. „Со децении…

пред: 56 минути Оригинален напис: Македонија – А1он

Стојаноски и Ногачески ги презедоа градоначалничките функции во Охрид и Дебрца

Јован Стојаноски денеска и официјално ја презеде функцијата градоначалник на Охрид. На Стојаноски му беше врачено уверението од страна на Општинската изборна комисија,…

пред: 1 час Оригинален напис: Македонија – А1он

Општински натпревар „Млад библиотекар“ во библиотеката во Куманово

Во кумановската библиотека „Тане Георгиевски“ денеска се одржа 15. општински натпревар „Млад библиотекар“. На натпреварот, кој се одржа по повод Месецот на книгата,…

пред: 1 час Оригинален напис: Македонија – А1он

Максим Димитриевски ја презема градоначалничката функција на Општина Куманово

Максим Димитриевски денеска и официјално ја презема функцијата градоначалник на Општина Куманово од неговиот претходник Зоран Дамјановски. Го доби и уверението од претседатаделот…

пред: 2 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

Руска амбасада: Соопштението од Владата не преставува коректен одраз од разговорот помеѓу Шчербак и Заев

Руската амбасада реагира на соопштението на Владата за средбата помеѓу премиерот Заев и рускиот амбасадор Олег Шчербак. Од амбасадата велат дека текстот на…

пред: 2 часа Оригинален напис: Македонија – А1он