Култура

За мечката и за филмот

Македонскиот филм, се престори во општа забава – да не речам заебанција – во која се вклучува кој како ќе стигне, а особено

пред: 50 дена Оригинален напис: okno.mk/statii

Агенција за филм: Вратени 300.000 евра од „Јадран филм“ за неснимената „Македонија“

Со правосилно извршно решение, Агенцијата за филм успеала да врати 300.000 евра државни пари од хрватската продукција „Јадран филм“, како последица на неисполнувањето…

пред: 55 дена Оригинален напис: Meta.mk

Одбрана на Вини Пу

Причина за популарноста на западната детска и младинска книжевност извесно е – почитувањето на писменоста и сите начини да се дојде до неа.

пред: 56 дена Оригинален напис: okno.mk/statii

Одбрана на Вини Пу

Причина за популарноста на западната детска и младинска книжевност извесно е – почитувањето на писменоста и сите начини да се дојде до неа.

пред: 56 дена Оригинален напис: okno.mk/statii

Димитров и Бутарис разговараа за зајакнување на соработката во културата и образованието

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров и градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, кој е во работна посета на Македонија, на денешната средба се…

пред: 61 дена Оригинален напис: Meta.mk

Димитров и Бутарис разговараа за зајакнување на соработката во културата и образованието

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров и градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, кој е во работна посета на Македонија, на денешната средба се…

пред: 61 дена Оригинален напис: Meta.mk

Интензивните дождови поплавиле театри, музеи, библиотеки и културни центри

Министерството за култура констатирало дека при поинтензивни дождови, неколку културни установи во државата се соочуваат со прокиснување на покривите, поплави и со сериозни…

пред: 62 дена Оригинален напис: Meta.mk

(ВИДЕО) Вељановски: Обвинителството да отвори истрага против Горјан Тозија поради сомневање дека го рекетирал „Јадран филм“

„Рекетарството стана заштитен знак на СДС. Странски продуценти ја обвинија новата власт за барање мито. СДС ја срами Република Македонија и ја руши…

пред: 62 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Несреќните млади

Синовите кои не се ослободуваат од вината на нивните татковци се несреќни: не постои поодлучувачки и понепростлив знак за вина од несреќата. повеќе

пред: 62 дена Оригинален напис: okno.mk/statii

Обвинителството работи на предмет во врска со снимање на играна серија​

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по известување од Управата за финансиска полиција, отвори предистражна постапка во врска со…

пред: 63 дена Оригинален напис: Македонија – А1он