Хашки трибунал

Пресуда за Ратко Младиќ на 22 ноември

Хашкиот трибунал ќе ја објави првостепената пресуда за поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, на 22 ноември. Младиќ е обвинет…

пред: 222 дена Оригинален напис: Правдико

Пресуда за Ратко Младиќ на 22 ноември

Хашкиот трибунал ќе ја објави првостепената пресуда за поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, на 22 ноември. Младиќ е обвинет…

пред: 222 дена Оригинален напис: Правдико

Хашкиот трибунал издаде налог за апсење на тројца функционари на партијата на Шешељ

Хашкиот трибунал утрово соопшти дека на негово барање Интерпол распишал црвени потерници со кои се бара пронаоѓање и апсење на функционерите на Српската…

пред: 423 дена Оригинален напис: Meta.mk

Анте Готовина назначен за советник на хрватскиот министер за одбрана

Поранешниот генерал на хрватската војска Анте Готовина е назначен за советник на министерот за одбрана на Хрватска, Дамир Крстичевиќ, пренесува балканскиот сервис на…

пред: 557 дена Оригинален напис: Meta.mk

Хашкото обвинителство го одби барањето на адвокатите на Младиќ

Обвинителството на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија, денеска побара барањето на адвокатите на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко…

пред: 663 дена Оригинален напис: Meta.mk