германија

Заев-Штајнмаер: Решение на спорот со Грција ќе даден позитивен импулс за целиот регион

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска се сретна со претседателот Франк-Волтер…

пред: 5 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

Заев: Балканот денес претставува мост на пријателство, не е веќе буре барут

Балканот веќе не е буре барут. Западен Балкан денес претставува мост на пријателство, многу блиску до Европската Унија и до нејзините вредности. Ова…

пред: 6 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

(ВИДЕО) Заев-Меркел: Германија ја поддржува европската перспектива на Балканот, Македонија има влада која ги спроведува реформите

Во рамките на официјалната посета на СР Германија, премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел одржаа заедничка конференција за медиумите и ги презентираа…

пред: 7 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

Заев и владина делегација денеска во Берлин на средби со Меркел, Штајнмаер и Габриел

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола…

пред: 14 часа Оригинален напис: Meta.mk

Полска и еврејското прашање

Не е првпат полските политичари да водат битка против изразот „полски логори на смртта“, а овие иницијативи не се блиски само до владејачката

пред: 3 дена Оригинален напис: okno.mk/statii

Кучиња од Македонија во Германија биле чувани во ужасни услови, активисти бараат реакција од надлежните

Асоцијацијата на активисти за права на животните (ААПЖ) бара од македонските надлежни служби да се инволвираат во случај кој беше отворен во Германија,…

пред: 7 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Што е „татковина“?

Во идната германска влада ќе има еден хибриден ресор: Министерство за внатрешни работи, градежништво и татковина. Поимот „татковина“ (Heimat) притоа е спорен и

пред: 8 дена Оригинален напис: okno.mk/statii