германија

Во Германија уапсени шест лица што планирале терористички напади

Во голема операција спроведена во неколку градови во Германија, полицијата уапсила шестмина Сиријци под сомнение за тероризам, јави германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk

Француско-германска комеморација на Денот на примирјето од Првата светска војна во Битола и Прилеп

По повод Денот на примирјето од Првата светска војна и Денот на народна жалост амбасадите на Франција и Германија во Македонија ќе одржат…

пред: 13 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Германија: Медицински техничар убил над стотина пациенти давајќи им голема доза лекови

Германските обвинители се сомневаат дека медицинскиот техничар, кој е на издржување доживотна казна затвор за две убиства, убил над стотина пациенти. Хогел на…

пред: 14 дена Оригинален напис: Правдико

Германија воведува трет пол

Матичните служби во Германија ќе мораат да им понудат на граѓаните можност, освен како мажи или жени, да се изјаснат и како припадници

пред: 14 дена Оригинален напис: okno.mk/statii

Спречен терористички напад во Германија

Германскиот министер за внатрешни работи, Томас де Мајзире, соопшти дека спречиле голем терористички напад апсејќи 19-годишен Сириец. – Денеска германските служби за безбедност…

пред: 23 дена Оригинален напис: Meta.mk

Спречен терористички напад во Германија

Германскиот министер за внатрешни работи, Томас де Мајзире, соопшти дека спречиле голем терористички напад апсејќи 19-годишен Сириец. – Денеска германските служби за безбедност…

пред: 23 дена Оригинален напис: Meta.mk

Берлин и Москва мора да ги подобрат односите, порача Штајнмаер на средбата со Путин

Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на денешната средба со претседателот на Русија, Владимир Путин во Москва, изјави дека е незадоволен од односите меѓу…

пред: 29 дена Оригинален напис: Meta.mk

Протести во Берлин против влегувањето на ултрадесничарската АФД во Бундестагот

Илјадници демонстранти денеска протестираа во Берлин под паролата „Против омразата и расизмот во Бундестагот“, во пресрет на влегувањето на екстремно десничарската партија Алтернатива…

пред: 32 дена Оригинален напис: Meta.mk

Едно лице уапсено по напад со нож во Минхен

Германската полиција денеска уапси едно лице по напад со нож во Минхен, во кој четири лица се полесно повредени, јавуваат германските медиуми. Портпаролот…

пред: 33 дена Оригинален напис: Meta.mk