Европа

Пукање пред британскиот парламент – има и жртви

Истрели од огнено оружје се слушнати пред британскиот парламент во Вестминстер, Лондон, јавуваат светските медиуми. Како што јавува британскиот весник „Телеграф“, застрелан маж…

пред: 9 часа Оригинален напис: Meta.mk

Пукање пред британскиот парламент – има и жртви

Истрели од огнено оружје се слушнати пред британскиот парламент во Вестминстер, Лондон, јавуваат светските медиуми. Како што јавува британскиот весник „Телеграф“, застрелан маж…

пред: 9 часа Оригинален напис: Meta.mk

Тревога во ЕУ: Инфилтрирани терористи во новиот бран бегалци

Европската Унија е под максимална тревога како резултат на низата нови сериозни предупредувања од страна на повеќе европски разузнавачки служби дека исламистички екстремисти…

пред: 11 часа Оригинален напис: Правдико

ЕУ – дефицит на демократија

Низата договори усвоени во последните 60 години темелно го промени начинот на управување со ЕУ, со поместување кон системот кој на извршната гранка

пред: 1 ден Оригинален напис: okno.mk/statii

Отежнат авиосообраќајот во Италија поради штрајк на вработените на аеродромите

Авионскиот сообраќај во Италија денеска ќе биде отежнат поради штрајкот на аеродромските работници, меѓу кои и контролорите за летање, соопштија синоќа синдикатите. Контролорите…

пред: 3 дена Оригинален напис: Meta.mk

Мартин Шулц избран за нов претседател на германските социјалдемократи

Германската социјалдемократска партија (СПД) денеска одржа конвенција на која за нов претседател на партијата едногласно е избран поранешниот претседател на Европскиот парламент и…

пред: 3 дена Оригинален напис: Meta.mk

Германија ги отфрли тврдењата на Трамп дека им должи пари на НАТО и на САД за одбрана

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лејен денеска ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија должи „огромна сума“ пари…

пред: 3 дена Оригинален напис: Meta.mk

Германија го зголемува степенот на готовност од сајбер напади во пресрет на изборите

Германија го зголемува степенот на готовност од сајбер напади, бидејќи интернет-страниците на владата секојдневно се мета на вакви напади, а во очи парламентарните…

пред: 4 дена Оригинален напис: Meta.mk