Економија

Заев утре на економски форум во Виена

Премиерот Зоран Заев утре ќе учествува на Економскиот форум „Дијалог за иднината 2017“, што се одржува во Виена, Австрија. Заедно со него, на…

пред: 18 дена Оригинален напис: Meta.mk

Економската соработка со Црна Гора ќе се продлабочува во повеќе сектори

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, и министерот за економија, Крешник Бектеши, се сретнаа со министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ,…

пред: 20 дена Оригинален напис: Meta.mk

Фондот за иновации распишува повик за проекти што ќе го намалуваат загадувањето

Фондот за иновации и за технолошки развој денеска објави јавен повик „О2 предизвик“, преку кој ќе финансира иновативен пилот-производ, услуга, процес или методологија…

пред: 20 дена Оригинален напис: Meta.mk

Финансиската полиција поднесе пријава против досегашниот директор на „Фени“

Два дена откако бугарската „Енекод“, која се претстави како нов сопственик на „Фени индустри“, во Централниот регистар впиша нови директори на кавадаречкиот гигант…

пред: 21 дена Оригинален напис: Meta.mk

Богов: Зголемувањето на акцизата нема да има голем директен ефект врз инфлацијата

Гувернерот на Народна банка, Димитар Богов, смета дека зголемувањето на акцизата на нафтата нема да има голем директен ефект врз инфлацијата следната година.…

пред: 21 дена Оригинален напис: Meta.mk

Тевдовски: Акцизата на нафтата нема сериозно да ја зголеми инфлацијата

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, рече дека не очекува сериозно зголемување на инфлацијата иако во предлог-буџетот за 2018 се предвидува зголемување на акцизата…

пред: 21 дена Оригинален напис: Meta.mk