Економија

Интерпелација и за Тевдовски оти бил „министер за кратење и за задолжување“

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието ќе поднесат интерпелација за работата на министерот за финансии, Драган Тевдовски, изјави пратеничката Лилјана Кузмановска. Како главни…

пред: 11 дена Оригинален напис: Meta.mk

Хрватска попушти, ги враќа старите цени за контрола на овошјето и на зеленчукот

Хрватскиот министер за земјоделство, Томислав Толушиќ, се откажал од зголемувањето на надоместокот за фитосанитарна инспекција на овошјето и на зеленчукот што се увезува…

пред: 11 дена Оригинален напис: Meta.mk

Дополнителни 450 милиони евра за иновативните претпријатија од ЕИФ

Европскиот инвестициски фонд (ЕИФ) и „Прокредит групацијата“ обезбедуваат дополнителни 450 милиони евра за иновативни мали и средни компании, што вкупно изнесува 820 милиони…

пред: 11 дена Оригинален напис: Meta.mk

Состојбата во економијата се подобрува, оцени Народна банка

По стагнацијата на економската активност во првото тримесечје, показателите за вториот квартал од годинава упатуваат на подобрување на состојбата на економијата, било заклучено…

пред: 12 дена Оригинален напис: Meta.mk

Николовски телефонски разговарал со Толушиќ за крај на трговската војна со Хрватска

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска телефонски разговарал со министерот за земјоделство на Хрватска, Томислав Толушиќ, поради новиот правилник за…

пред: 13 дена Оригинален напис: Meta.mk

Регионот побара од Хрватска да укине одредби од правилникот за увоз на овошје и зеленчук

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, надлежните министри од Босна и Херцеговина – Мирко Шаровиќ, од Република Србија – Расим Љајиќ…

пред: 13 дена Оригинален напис: Meta.mk

Горивата поскапуваат за еден денар по литар

Бензинот и дизел-горивото од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена…

пред: 14 дена Оригинален напис: Meta.mk

Димовски: Опозицијата ќе реагира ако продолжи игнорантскиот однос на Владата

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Илија Димовски, испратил писмо до премиерот Зоран Заев и до министерот за финансии Драган Тевдовски, во кое остро реагира…

пред: 14 дена Оригинален напис: Meta.mk

Димовски: Опозицијата ќе реагира ако продолжи игнорантскиот однос на Владата

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Илија Димовски, испратил писмо до премиерот Зоран Заев и до министерот за финансии Драган Тевдовски, во кое остро реагира…

пред: 14 дена Оригинален напис: Meta.mk