Економија

Бензините поевтинуваат за еден денар

Цените на бензините и на дизел-горивото ќе се намалат за еден денар по литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Новата малопродажна цена на…

пред: 1202 дена Оригинален напис: Meta.mk

„Дојче банк“ со рекордна загуба од 6 милијарди евра, ќе отпушти 9.000 вработени

Најголемата германска банка „Дојче банк“, во третиот квартал евидентираше рекордни загуби поради високите судски трошоци, како и отпис на вредноста на т.н. нематеријален…

пред: 1206 дена Оригинален напис: Meta.mk

„Бентли“ повлекува 27.640 автомобили со фабричка грешка

Британскиот произведувач на луксузни возила „Бентли“, кој е дел од групацијата „Фолксваген“, објави дека повлекува 27.640 автомобили поради потенцијално неисправни кабли за акумулатори.…

пред: 1206 дена Оригинален напис: Meta.mk

Замрзнати руските акции во „Јуроњуз“

Руското сопствеништво во „Јуроњуз“ е замрзнато врз основа на одлуката на судот поради тужбата што против Москва ја подигнаа акционерите на поранешниот нафтен…

пред: 1206 дена Оригинален напис: Meta.mk

Груевски не го чита „Економист“: Најсиромашните најбрзо напредуваат на листата „Дуинг бизнис“

Премиерот Никола Груевски, на прес-конференција, извештајот „Дуинг бизнис“ го нарече „нов и значаен успех за државата“ и рече дека тој „потврдува дека сме…

пред: 1206 дена Оригинален напис: Meta.mk