Економија

Бензинот и дизелот ќе поевтинат

Бензинот од ноќеска на полноќ ќе поевтини за половина денар, а дизелот за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Еден литар…

пред: 867 дена Оригинален напис: Meta.mk

Мал раст на светските берзи

Вредноста на кинеските акции покажа знаци на подобрување во тргувањето по огромните загуби кои ги  поттикнаа властите да го суспендираат тргување два пати…

пред: 869 дена Оригинален напис: Глас на Америка

Трошоците за заштита на животната средина изнесувале 1,3 отсто од БДП во 2014 година

Вредноста на трошоците за заштита на животната средина во 2014 година изнесува 6.622.042.000 денари, објави Државниот завод за статистика. Учеството на трошоците за…

пред: 869 дена Оригинален напис: Meta.mk

Се открија долгите нозе на лагата

Премиерот Никола Груевски успеа да ја демантира народната поговорка „кратки и’ се нозете на лагата“. Докажа дека и цели десет години може успешно…

пред: 869 дена Оригинален напис: erizaov

Светска банка предвидува пораст на македонската економија од 3,4 проценти за 2016 година

Светската банка во најновиот извештај за економски перспективи предвидува пораст на македонската економија од 3,4 проценти во 2016 година и по 3,7 проценти…

пред: 870 дена Оригинален напис: Meta.mk

Нов пад на светските берзи

Нагло паѓање на големите финансиски пазари во Европа откако Кина повторно го суспендираше тргување поради масовната распродажба. Падот од седум отсто во тргувањето…

пред: 870 дена Оригинален напис: Глас на Америка