Економија

Манчевски: За ефикасни и брзи услуги потребна е одговорна администрација

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, учествуваше на јавната дискусија за потребата од измени на Законот за административни службеници (ЗАС) и…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk

Анѓушев: Ќе се гради далекувод до Албанија и гасовод до Грција

Добивме позитивни сигнали од меѓународните финансиски институции за поддршка во реализацијата на инфраструктурни проекти, рече денеска вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, кој…

пред: 5 дена Оригинален напис: Meta.mk

Арсовска: Искористувањето на фондовите од ЕУ ќе ја зајакнат економијата на регионот

Претседателката на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК),  Данела Арсовска во обраќањето нa отворањето на Виенскиот економски форум во Софија, ја истакна…

пред: 5 дена Оригинален напис: Meta.mk

СДСМ и коалицијата ќе ја поддржат Ангеловска Бежовска за гувернерка на Народна банка

Пратеничката група на СДСМ и коалицијата в понеделник на координација ќе го разгледаат предлогот на претседателот Ѓорге Иванов, вицегувернерката Анита Ангеловска Бежоска да…

пред: 6 дена Оригинален напис: Meta.mk