Економија

Скок на цената на нафтата

Цената на нафтата при тргувањето на азискиот пазар се зголеми откако Европа одговори на нападите на Исламска држава во Париз, а резервите на…

пред: 553 дена Оригинален напис: Meta.mk

ЕБОР со 64 милиони евра ќе ја кредитира изградбата на патот Штип – Радовиш

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе ја зајакне транспортната инфраструктура со финансирање на модернизацијата на македонската национална патна мрежа со кредит…

пред: 554 дена Оригинален напис: Meta.mk

Стојановски: Целта на буџетот е да се купи глас повеќе за предвремените избори

На денешната седница во Собранието, на која продолжи расправата за дополнителниот предлог-буџет, владејачката партија ја обвини опозицијата дека создала вештачка политичка криза, која…

пред: 554 дена Оригинален напис: Meta.mk

Тунтев: Реалноста надвор од буџетот е дека народот сè потешко живее

На втората расправа за предлог-буџетот во Собранието, пратениците дискутираа, повеќе политички, во однос на остварувањата на оваа власт и за забелешките од опозицијата,…

пред: 555 дена Оригинален напис: Meta.mk

Грција од кредиторите ќе добие 12 милијарди евра

Грчката влада постигна договор со меѓународните кредитори за деблокирање на околу 12 милијарди евра неопходни кредити, изјави денеска министерот за финансии, Еуклид Цакалотос,…

пред: 555 дена Оригинален напис: Meta.mk

Денеска продолжува седницата за буџетот

Расправата за буџетот продолжува и денеска во Собранието. Опозицијата нема да даде поддршка за него бидејќи, како што истакна Марјанчо Николов, буџетот е…

пред: 555 дена Оригинален напис: Meta.mk