Економија

Жбогар: Сакаме луѓето полесно да патуваат и да се овозможи економски развој

Вицепремиерите Кочо Анѓушев, Бујар Османи, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и шефот на делегацијата на Европската унија во Македонија, Самуел Жбогар,…

пред: 3 дена Оригинален напис: Meta.mk

„Еуромакс ресорсис“ ја објави структурата на 488 работни места во Иловица-Штука

„Еуромакс ресорсес“ објави список на 488 директни работни места во проектот Иловица-Штука, за кои ќе организира конкурси откако ќе ги добие потребните дозволи…

пред: 4 дена Оригинален напис: Meta.mk

Тевдовски се сретна се новоименуваната гувернерка Ангеловска Бежоска

Министерот за финансии, Драган Тевдовски оствари средба со новоизбраната гувернерка на Народната банка, Анита Ангеловска Бежоска. Тевдовски и ја честиташе функцијата на Ангеловска…

пред: 4 дена Оригинален напис: Meta.mk

Владата формира работна група за тендер за избор на универзален снабдувач со струја

На вчерашната 69. седница, министрите ја разгледаа и ја усвоија информацијата во врска со формирање на работна група која ќе подготви тендерска документација…

пред: 4 дена Оригинален напис: Meta.mk

Тевдовски: Пораст на платите во текстилната и кожарската индустрија и до 21 отсто во март

Податокот кој го објави Државна статистика за растот на платите е показател дека економските политики и мерки кои ги спроведува Владата даваат резултати,…

пред: 5 дена Оригинален напис: Meta.mk

Анѓушев: Владата ќе направи напори за помош на „Југохром“ за поставување на филтрите

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, како што известија од неговиот кабинет, на денешната средба со менаџментот и синдикатот на „Југохром Алзар“ и…

пред: 5 дена Оригинален напис: Meta.mk

Ангеловска Бежоска: Останува предизвикот за градење на независна монетарна политика

Анита Ангеловска – Бежоска денеска ја презеде должноста гувенерка на Народната банка од досегашниот гувернер Димитар Богов, на кој мандатот му истече вчера.…

пред: 5 дена Оригинален напис: Meta.mk

Ангеловска Бежоска ќе положи заклетва пред Џафери, па ќе ја прими должноста од Богов

Новата гувернерка на Народна банка на Македонија, Анита Ангеловска Бежоска денеска во 9.30 часот ќе даде свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат…

пред: 5 дена Оригинален напис: Meta.mk