Економија

Андреас Елснер заминува од позицијата главен извршен директор на „Македонски телеком“

Главниот извршен директор и член на Одборот на директори на „Македонски телеком“, Андреас Елснер, заминува од компанијата од 1 јули 2018 година. „На…

пред: 18 часа Оригинален напис: Meta.mk

Тевдовски: Пораст на платите во текстилната и кожарската индустрија и до 21 отсто во март

Податокот кој го објави Државна статистика за растот на платите е показател дека економските политики и мерки кои ги спроведува Владата даваат резултати,…

пред: 19 часа Оригинален напис: Meta.mk

Анѓушев: Владата ќе направи напори за помош на „Југохром“ за поставување на филтрите

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, како што известија од неговиот кабинет, на денешната средба со менаџментот и синдикатот на „Југохром Алзар“ и…

пред: 19 часа Оригинален напис: Meta.mk

Ангеловска Бежоска: Останува предизвикот за градење на независна монетарна политика

Анита Ангеловска – Бежоска денеска ја презеде должноста гувенерка на Народната банка од досегашниот гувернер Димитар Богов, на кој мандатот му истече вчера.…

пред: 21 часа Оригинален напис: Meta.mk

Ангеловска Бежоска ќе положи заклетва пред Џафери, па ќе ја прими должноста од Богов

Новата гувернерка на Народна банка на Македонија, Анита Ангеловска Бежоска денеска во 9.30 часот ќе даде свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат…

пред: 23 часа Оригинален напис: Meta.mk

Манчевски: За ефикасни и брзи услуги потребна е одговорна администрација

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, учествуваше на јавната дискусија за потребата од измени на Законот за административни службеници (ЗАС) и…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk