Бугарија

ВИДЕО: Бугарскиот амбасадор му го згреши името на вицепремиерот Бујар Османи

Бугарскиот амбасадор Иван Великов Петков на почетокот на обраќањето пред Комисијата за европски прашања му го згреши името на вицепремиерот за европски прашања,…

пред: 19 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

Борисов и бугарското МНР го поздравија ратификувањето на Договорот за добрососедство

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов и бугарското министерство за надворешни работи попладнево го поздравија ратификувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република…

пред: 19 часа Оригинален напис: Meta.mk

Димитров: Ниту Бугарија, ниту ние не сме целосно среќни, но се однесуваме европски

Договорот со Бугарија ги покрива нашите најважни национални интереси, а ги содржи и бугарските интереси. Овој ден има убава симболика, на денешен ден…

пред: 22 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

Собранието го ратификуваше Договорот за добрососедство со Бугарија

Собранието на Република Македонија ја изгласа ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија со 61 глас „За“ и 1 „Воздржан“. Министерот за надворешни…

пред: 22 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

Петков: Дијалогот со опозицијата е важен за решавање на проблемите

Република Македонија има наша поддршка за спроведување на итните реформски приоритети во согласност со меѓународните договори, рече бугарскиот амбасадор во Македонија, Иван Петков…

пред: 23 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

Раководството и сопственикот на Фабрика за кабли Неготино добија кривични пријави

Полициската станица Неготино поднела кривична пријава против Г.Х. (47),генерален директор на АД „ФКН“ (Фабрика за кабли Неготино), против Ј.Ј. (37) претседател  на одбор…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk

Бугарскиот амбасадор во Македонија ќе ги претстави приоритетите на претседателството со ЕУ

Пред членови на дипломатско-конзуларните претставништва, меѓународни организации и пратеници, утре во Собранието на РМ, амбасадорот на Бугарија во Македонија, Иван Великов Петков ќе…

пред: 2 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Трилатерална министерска средба во Охрид: Поддршка за полноправно членство на Македонија во НАТО

Министерката за одрбана на Македонија, Радмила Шекеринска, министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов и заменик-министерот за одбрана на Албанија, Петро Кочи денеска…

пред: 46 дена Оригинален напис: Македонија – А1он