Бугарија

Бугарскиот претседател смета дека БПЦ треба да води сметка за блискоста со Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев смета дека прашањето за заложбите на Бугарската православна црква за признавање на независноста на МПЦ-ОА се во целосна надлежност…

пред: 8 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Борисов: Не смееме да ја заборавиме трагичната судбина на жртвите на холокаустот

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, на денешното одбележување во дворот на Тутунскиот комбинат во Скопје на 75-годишнината од депортацијата на 7.144 македонски Евреи…

пред: 8 дена Оригинален напис: Meta.mk

Заев и Борисов на одбележувањето 75 години од депортацијата на македонските Евреи

Во рамки на одбележувањето на 75. години од депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка, денеска пред споменикот кај поранешниот Монопол во Скопје…

пред: 9 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

ВИДЕО: Заев на состанок со Јункер, Борисов, Хан, Могерини и лидери од Западен Балкан

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, учествуваше на работниот состанок на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер и премиерот на…

пред: 19 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

(ВИДЕО) Радев воодушевен што бил првиот странски претседател што го посетил манастирот Свети Јован Бигорски

Бугарскиот претседател Румен Радев и двајца митрополити вчера го посетија манастирот Свети Јован Бигорски. Радев на Фејсбук напиша дека е воодушевен што бил…

пред: 30 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Средба Џафери-Радев: Потпишувањето на Договорот отвора нови можности во односите меѓу двете земји

Претседателот на Собранието на Република Македонија г. Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Република Бугарија г. Румен Радев, кој престојува во…

пред: 31 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Средба Мицкоски-Радев: Добредојдена е поддршка од Бугарија за интеграциите во ЕУ и НАТО

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. На средбата се разговараше за повеќе теми важни…

пред: 32 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Радев: Новото име да не содржи географска одредница на штета на Бугарија

Новото име на Република Македонија да не содржи географска одредница која ќе биде на штета на Бугарија, изјави бугарскиот претседател, Румен Радев, кој…

пред: 32 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

ВО ЖИВО: Заедничка прес-конференција на Ѓорге Иванов и бугарскиот претседател Румен Радев

Следете ја во живо прес-конференцијата на претседателите на Бугарија и Македонија, Румен Радев и Ѓорге Иванов.

пред: 32 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Бугарскиот претседател Радев во официјална посета на Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Радев во земјава пристигнува на покана на шефот на…

пред: 33 дена Оригинален напис: Македонија – А1он