Балкан

Грчките десничари денеска бираат нов лидер на Нова демократијата

Симпатизерите на грчката десничарска партија Нова демократија денес го избираат својот нов лидер. По месеци перипетија, изборно фијаско, внатрешни скандали и несогласувања, членовите…

пред: 801 дена Оригинален напис: Meta.mk

Косово поплавено од поројни дождови

Поројни дождови предизвикаа поплави во речиси сите општини во Косово, а најтешка е ситуацијата во општините Малишево, Сува река, Глоговац и Ѓаковица. Човечки…

пред: 803 дена Оригинален напис: Meta.mk

Православните христијани во Измир по сто години првпат го одбележаа празникот Богојавление

Православните христијани во Измир првпат во 94 години добија дозвола да го одбележат празникот Богојавление, јавува агенцијата ДПА. На пристаништето во третиот по…

пред: 804 дена Оригинален напис: Meta.mk

Турските сили убиле 14 курдски милитанти

Турските сили за безбедност убиле најмалку 14 милитанти во претежно курдскиот дел на југоистокот на земјата, соопштија денеска воени извори. Во интернет соопштението…

пред: 805 дена Оригинален напис: Meta.mk