Балкан

Турција: Приведени 35 приврзаници на свештеникот Ѓулен

Турската полиција привела 35 лица, вклучувајќи официјални претставници на администрацијата и припадниците на полицијата, во западната провинција Измир, во операција против приврзаниците на…

пред: 805 дена Оригинален напис: Meta.mk

Еди Рама нападнат со јајца во Тирана

Припадници на приштинското движење „Самоопределување“ го погодија автомобилот на албанскиот премиер Еди Рама со јајца во Тирана, за што повеќе лица се упасени.…

пред: 806 дена Оригинален напис: Meta.mk

Пукање пред резиденцијата на Ердоган

Момче денеска стрелало врз полицијата пред резиденцијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, а потоа се самозастрелало во главата, јавуваат турските медиуми. Агенцијата…

пред: 806 дена Оригинален напис: Meta.mk

Брисел ќе соработува со новата влада на Турција

Европската унија денеска соопшти дека ќе соработува со новата турска влада, откако вчера на парламентарните избори победи конзервативната партија на претседателот на Турција,…

пред: 806 дена Оригинален напис: Meta.mk

Брод со 200 бегалци пристигна на Родос

Брод со 200 бегалци денеска пристигна на островот Родос, соопшти грчката агенција АНА. Како што соопшти грчката крајбрежна стража, припадниците на полицијата и…

пред: 806 дена Оригинален напис: Meta.mk

Во Егејско Море загинаа 21 мигрант

Најмалку 21 лице загинаа кога два чамци се превртеа во источниот дел на Егејско Море, на пат од Турција до Грција, соопштија грчките…

пред: 809 дена Оригинален напис: Meta.mk