Балкан

Немало прислушување политичари и бизнисмени во Хрватска, вели министер од БиХ

Директорот на Безбедносно-разузнавачката агенција на Хрватска Даниел Маркиќ денеска се сретнал со својот колега од БиХ, Осман Мехмедагиќ, откако хрватските медиуми објавија дека…

пред: 5 часа Оригинален напис: Meta.mk

Jазикот и неговата околина

Декларацијата за заеднички јазик е само нежна верзија на основниот текст на мирната, но револуционерна промена на едно општество, но не само тоа.

пред: 13 часа Оригинален напис: okno.mk/statii

Универзитетска професорка искасана до смрт од кучиња во Грција

Глутница кучиња скитници во Североисточна Грција искасале пензионирана универзитетска професорка од Велика Британија додека се враќала пеш од посета на археолошки локалитет, јавија…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk

ГРАЃАНИТЕ ЗА ПРОМЕНИ – ДЕН НА ГРАЃАНСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ

Во духот на приближувањето на граѓанскиот сектор кон својот двигател – граѓаните, Цивика мобилитас го организира третиот Национален форум на кој ќе се…

пред: 5 дена Оригинален напис: Коалиција „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“

Земјите од Балканот треба да ги унапредат буџетските политики за интеграција на Ромите

Земјите од Југоисточна Европа, посебно земјите кои имаат аспирации за членство во Европската Унија треба да ги стандардизираат и унапредат буџетските политики за…

пред: 5 дена Оригинален напис: Meta.mk

ФАЦ: Можно е Владата по изборите да го смени името на скопскиот аеродром во „Мајка Тереза“

Македонската влада по локалните избори е можно да го преименува скопскиот аеродром „Александар Велики“ во „Мајка Тереза“, пишува германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“…

пред: 6 дена Оригинален напис: Meta.mk