Топ вести

Владата ќе разгледува до каде е имплементацијата на Рамковниот договор

На денешната владина седница, меѓу другото, ќе се разгледува и информација за статусот на реализација на Рамковниот договор. Покрај тоа, од владата информираа дека ќе бидат презентирани информации за користењето…

пред: 37 дена Оригинален напис: Фокус

Форум на невладините организации од Западен Балкан

Повеќе од 100 претставници на невладини организации од регионот на Западен Балкан и од ЕУ, се собраа денеска во Сараево за да дискутираат за проблемите на граѓанската организираност и за…

пред: 38 дена Оригинален напис: Meta.mk

Со изотопски методи ќе се утврдува составот и староста на водата во Охридското Езеро

Со примена на изотопски методи експерти од Хидробиолошки завод од Охрид и Институтот за нуклеарни истражувања од Дебрецен, при Унгарската Академија на науките ќе ги утврдуваат составот и староста на…

пред: 38 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Синот на Никовски му бил советник на Груевски за плата од 3.000 евра

Синот на поранешниот диплoмат Ристо Никовски, Александар Никовски, како еден од советниците на поранешните премиери Никола Груевски и Емил Димитриев, добивал месечен хонорар од 3.000 евра. Од документите до коишто дојде порталот Новатв може да се види дека тој станал…

Сите написи ...

Утре ќе биде претежно сочево и топло, температури до 37 степени

sonce

Времето утре во Македонија ќе биде претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од променлив правец. УВ индексот ќе има вредност 8. Утринската температура ќе се движи од…

пред: 4 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

(ВИДЕО) Богојески: Никола Груевски како лидер на ВМРО-ДПМНЕ е само во интерес на СДСМ

petar-bogojeski

Иницијаторот за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески побара заминување на Никола Груевски од лидерската позиција зошто неговото останување ќе значи само корист за СДСМ. Тој најави жестоко темпо за реформите…

пред: 4 часа Оригинален напис: Македонија – А1он

Исламски бунтовник одговорен за штета од 2,7 милиони евра

timbaktu-267x200

Судиите на Меѓународниот кривичен суд донеле пресуда со која поранешен исламски бунтовник, кој бил во затвор за уривање на светите места во во Тимбукту, е прогласен за виновен за штета…

пред: 6 часа Оригинален напис: Meta.mk

Пронајдени човечки коски во масовни гробници во Мексико

miksiko-267x200

Повеќе од 600 фрагментирани човечки коски се пронајдени во масовни гробници вон мексиканскиот град Тихуана, во близина на границата со САД. Државното Здружение на исчезнати лица „Долна Калифорнија“ соопшти дека…

пред: 7 часа Оригинален напис: Meta.mk

Сопственикот на „ФЕНИ Индустрис“ уапсен во Израел поради перење пари

Benjamin-Steinmetz-267x200

Милијардерот Бенјамин Штајнмец кој е сопственик на низа компании на Балканот и за кого романските власти имаа распишано потерница е уапсен во понеделникот во Тел Авив за наводно перење пари.…

пред: 8 часа Оригинален напис: Meta.mk

„Еуровингс“ воведе авиолинија на релација Скопје – Минхен

Eurowings-266x200

Нискобуџетната авиокомпанија „Еуровингс“ (Eurowings), членка на групацијата „Луфтханза“, ќе воведе нова линија Скопје – Минхен, поврзувајќи го скопскиот аеродром „Александар Велики“ со меѓународниот аеродром во Минхен, „Франц Јозеф Штраус“, информираат…

пред: 9 часа Оригинален напис: Meta.mk

Дарко Лешоски и СВП: реакции и полемики

naslovna-lesoski.thumbnail

Случајот „Лешоски“ – оправдани реакции, хајка или двојни критички стандарди? повеќе…

пред: 8 часа Оригинален напис: okno.mk/statii

Зошто книжевната критика упорно молчи за досегашните раководители на СВП?

logo_tp

Никој не им брани на критичарите да го критикуваат сегашниот избор, но исто така никој не им брани да ја критикуваат и работата на неговиот претходник. повеќе…

пред: 10 часа Оригинален напис: okno.mk/statii

Прегазена жена кај „Буњаковец“, дебармаалци бараат средување на сообраќајниот хаос

policiska-lenta-267x200

Повозрасна жена била прегазена и усмртена утринава од комби што се движело наназад кај основното училиште „Коле Неделковски“ во близина на Министерството за култура. Уличките во тој дел се полни…

пред: 9 часа Оригинален напис: Meta.mk

На „Блаце“ запленети 22 килограми марихуана

Marihuana-13avg17-Carinska-uprava-267x200

Вкупно 22 килограми марихуана скриени во џип биле откриени од цариниците на граничниот премин „Блаце“ завчера вечерта, соопшти Царинската управа на Република Македонија. Околу 18.30 часот во неделата за влез…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk