Топ вести

Градоначалниците и советниците можат да ги извршуваат надлежностите до мај

Градоначалниците и членовите на советите на општините можат да ги извршуваат своите надлежности до завршување на рокот определен со Изборниот законик, односно до крајот на првата половина на мај, стои…

пред: 5 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Отворен конкурсот за Наградата од ЕУ за истражувачкото новинарство

Сите новинари кои во 2016 година продуцирале и објавиле истражувачки стории на теми поврзани со злоупотреба на моќта и прекршување на основните права, корупција и организиран криминал, од денеска до…

пред: 5 дена Оригинален напис: Македонија – А1он

Катастарот воведува адресен регистар

Агенцијата за катастар на Република Македонија денеска почна со воспоставување нов Адресен регистар за целата територија на Република Македонија. Притоа со компанијата ГДи Гисдата-Скопје потпиша договор за пилот-проект „Припрема на…

пред: 5 дена Оригинален напис: Правдико

OJO – Гостивар трага по напаѓачите на британски државјанин

Во текот на вчерашниот ден на патот од одморалиштето Бунец кон Маврово британски велосипедист бил пресретнат и нападнат од три непознати лица. Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар зеде изјава од оштетениот и издаде низа наредби во…

Сите написи ...

Основното јавно обвинителство – Гостивар трага по напаѓачите на британски државјанин

obvinitelstvo11-267x200

Британски велосипедист бил пресретнат и нападнат од три непознати лица, вчера на патот од одморалиштето Бунец кон Маврово, соопштија од Јавно обвинителство. Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство –…

пред: 6 часа Оригинален напис: Meta.mk

Политичката состојба и економската соработка, теми на разговор на средбата Груевски – Лисјен

Gruevski-266x200

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски денеска се сретнале со амбасадорката на НР Кина, Јин Лисјен. На средбата соговорниците разговарале за…

пред: 6 часа Оригинален напис: Meta.mk

Пукање пред британскиот парламент – има и жртви

britanski-parlament-267x200

Истрели од огнено оружје се слушнати пред британскиот парламент во Вестминстер, Лондон, јавуваат светските медиуми. Како што јавува британскиот весник „Телеграф“, застрелан маж лежи пред зградата на Парламентот, додека двајца…

пред: 9 часа Оригинален напис: Meta.mk

Пукање пред британскиот парламент – има и жртви

britanski-parlament-267x200

Истрели од огнено оружје се слушнати пред британскиот парламент во Вестминстер, Лондон, јавуваат светските медиуми. Како што јавува британскиот весник „Телеграф“, застрелан маж лежи пред зградата на Парламентот, додека двајца…

пред: 9 часа Оригинален напис: Meta.mk

СДСМ: Миноски сака да ги задолжи граѓаните со нови 4,1 милиони евра

sdsm-sedishte-266x200

Порачуваме дека Кирил Миноски е должен да излезе и да им објасни на граѓаните зошто сака да ги задолжи со нови 4,1 милиони евра, велат од СДСМ. Оттаму додаваат дека…

пред: 9 часа Оригинален напис: Meta.mk

СДСМ: Миноски сака да ги задолжи граѓаните со нови 4,1 милиони евра

sdsm-sedishte-266x200

Порачуваме дека Кирил Миноски е должен да излезе и да им објасни на граѓаните зошто сака да ги задолжи со нови 4,1 милиони евра, велат од СДСМ. Оттаму додаваат дека…

пред: 9 часа Оригинален напис: Meta.mk

Поетот Чарлс Симиќ, годинашен лауреат на „Струшките вечери на поезијата”

carls-simikj-267x200

Американскиот поет од српско потекло, Чарлс Симиќ, е годинашен добитник на наградата „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата”. Тој е роден во 1938 година во Белград, а подоцна емигрирал…

пред: 1 ден Оригинален напис: Meta.mk

Книжевно пладне посветено на руските поетеси Ахматова и Цветаева

kniga-270x180

По повод 21 март, Светскиот ден на поезијата, библиотеката „Григор Прличев“ од Охрид и почесниот конзулат на Руската Федерација, во Охрид, денеска организираа книжевно пладне. Пред љубителите на поетскиот збор,…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk

Откриени 20 килограми марихуана на граничниот премин Блаце

marihuana-gp-blace-267x200

Царинските инспектори во соработка со Министерството за внатрешни работи вчера на граничниот премин Блаце, пронашле и заплениле 20 килограми марихуана, сокриена во возило што го управувал македонски државјанин. Како што…

пред: 9 часа Оригинален напис: Meta.mk

Откриени 20 килограми марихуана на граничниот премин Блаце

marihuana-gp-blace-267x200

Царинските инспектори во соработка со Министерството за внатрешни работи вчера на граничниот премин Блаце, пронашле и заплениле 20 килограми марихуана, сокриена во возило што го управувал македонски државјанин. Како што…

пред: 9 часа Оригинален напис: Meta.mk