adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Во Мадрид започна судењето на каталонските сепаратисти


Оригинален напис: Правдико на 12-02-2019.

Врховниот суд во Мадрид денеска го започна судењето на каталонските сепаратисти поради обидот за отцепување на Каталонија од Шпанија.

На обвинетите им се закануваат казни од седум до 25 години затвор, поради одржување на забранетиот референдум за отцепување на 1 октомври 2017 година.

Одбраната тврди дека сите обвинети треба да бидат ослободени.

Судењето се пренесува директно на државната телевизија.

Претходно, десетици илјади луѓе се собраа во Мадрид за време на викендот, незадоволни од начинот на кој владата го решава каталонското прашање.

Демонстранти, пак, утринава ги блокираа главните патишта во Каталонија.

Во оваа шпанска покраина, во октомври 2017 година беше одржан референдум за независност и покрај противењето на властите во Мадрид. Тогаш, каталонскиот парламент прогласи независност.

Владата на претходниот шпанскиот премиер Маријано Рахој ја суспендираше автономијата на Каталонија и ја смени тамошната влада, го распушти парламентот и воведе директната управа на Мадрид во тој регион.

Извор: Макфакс


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock