adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Средба Џафери-Кучан: Самитот во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси


Оригинален напис: Македонија – А1он на 16-05-2018.

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со поранешниот претседател на Република Словенија, Милан Кучан. На средбата, присуствуваа и пратениците од Пратеничката група за соработка со Парламентот на Република Словенија,Фросина Ташевска Ременски, Шпреса Хадри и Неџбедин Каремани.

Џафери изрази задоволство од одличните односи меѓу двете земји, без отворени прашања и благодарност за континуираната и принципиелна поддршка на Република Словенија на Република Македонија за членство во НАТО и ЕУ. Тој го информираше соговорникот за случувањата во Република Македонија во изминатата година, за донесувањето на пакетот на реформски закони заедно со опозицијата како дел од приоритетните области од Планот 3-6-9, за потпишувањето и ратификацијата на Договорот со Република Бугарија во делот на подобрувањето на односите со соседите и интензивирањето на разговорите со Република Грција за надминување на спорот околу прашањето на името на Република Македонија.

Кучан, како личен сведок на осамостојувањето на државата Македонија, нагласи дека земјата покрај соочувањето со препреки во внатрешните односи, се соочила и со препреки во надворешните односи со соседите, препреки кои не зависат од добрата волја од страна на Македонија, ниту од нејзините заложби. Во однос на претстојниот Самит во Софија, тој изрази надеж дека истиот ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните односи меѓу земјите членки во Унијата, што следствено требаше да доведе до прием на нови земји членки. Словенија секогаш ќе ја поддржува Македонија во нејзините евроатлански аспирации, особено поради фактот што земјата успеа да демонстрира решителност и исполнителност на својот дел од задачата кон Европската Унија и НАТО, а сега останува на нив да го исполнат својот дел од таа задача.

Соговорниците беа согласни за значењето на досегашната одлична соработка меѓу парламентите на Република Македонија и Република Словенија, а особено за потребата од нејзино интензивирање во иднина.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock