adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

(ВИДЕО) Обвинителството се пишмани: Бара пониска казна за Заев


Оригинален напис: Македонија – А1он на 15-05-2018.

Обвинителката Валентина Бислимовска на завршните зборови за случајот „Поктуп” рече дека Зоран Заев не примил пари за поткуп.

„Во истрагата и од исказот на сведокот Иван Николов кој беше дециден дека не дал пари, а Зоран Заев не примил подарок, е утврдено дека таквата последица не настапила”, рече обвинителката.

Додаде дека обидот за барање подарок не може правно да опстои.

Според неа, со делото за кое Обвинителството го товареше Заев, не е прибавена значителна имотна корист. Таа рече дека сите дејствија кои Заев ги презел се законски.

„Неспорен е фактот дека парите не се примени. Имотната корист не е прибавена“, дополни Бислимовска и додаде дека законот е јасен – кога за кривично дело се бараат пари не дозволува квалификација во обид.

„Во текот на 2014 година во општина Струмица, како службено лице градоначалник обвинетиот З. З. директно од сведокот побарал пари за себе и за друг за изградба на црквата, што би морал да го изврши, да донесе одлуки по поднесените барања за приватизација на градежни земјишта во општина Струмица за 5 катастарски парцели“, рече Бислимовска.

Таа побара преквалификација на кривичното дело за Заев. Исто така, обвинителката рече дека сведокот не бил јасен, ги менувал ставовите и дал различни изјави во Јавното обвинителство и во Судот.

Со преквалификацијата на делото, всушност, е различна висината на казната затвор. Постојното обвинение предвидуваше најмалку 5 години затвор, а со новото, од 1 до најмногу 5 години затвор. Обвинителката побара осудителна пресуда за Заев.

Васко Маглешов


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock