adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Таравари: Бараме од МВР да не ги штитат бандитите


Оригинален напис: Македонија – А1он на 16-04-2018.

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари денеска одржа прес-конференција во врска со инцидентот што се случи гостиварската гимназија.

„Во историјата на Гостивар, никогаш не се случило партиски војници да влезат во училиште и да тепаат професори. Насилството кон двајца професори од страна на поранешен затвореник, телохранител и возач на Невзат Бејта, и од страна на синот на директорот на училиштето, кој исто така е познат како проблематичен. Тие влегле во училиштето вооружени, а целата ситуација била оркестрирана од страна на директорот на училиштето, кој од сабајле му рекол на еден од истепаните професори – ќе видиш што ќе те снајде. Така и се случи, двајцата професори завршија со сериозни повреди во неврохирургија во Скопје“, објасни градоначалникот Арбен Таравари.

Тој побара од Министерството за образование и наука да му се вратат ингеренциите на градоначалникот, а надлежните органи целосно да го разсветлат случајот и сторителите да бидат соодветно казнети.

„Рековме дека одземањето на надлежностите во образованието ќе донесе последици и ете ги гледаме последиците. Бараме од Министерството за образование и наука да ни ги врати овластувањата, да се суспендира директорот на гимназија како сценарист на овој напад, бараме од Министерството за образование да ја информира општината кои чекори се преземени за конкретниот случај. Ние како општина формиравме комисија која го истражува случајот, зошто дојде од овој насилен инцидент, а од МВР бараме да не ги штити бандитите и да го расветли случајот. Јас сум убеден дека ако тој ден, напаѓачите беа активисти на АА, тие ќе беа денес во затвор. Додека двете лица кои ги истепаа професорите, слободно се шетаат и им се закануваат на граѓаните и на другите активисти на Алијанската за Албанците“, изјави Таравари

Таравари побара ладнокрвност од сите граѓани кон ваквите провокации. Нагласи дека не сака одмазда, но инсистира на тоа надлежните органи да ја извршуваат својата должност во корист на правдата.

„За жал, државата често инсистирала Албанците да војуваат меѓу себе. Јас нема да дозволам тоа да се случи. Побарав толеранција од страна на сите граѓани и од страна на членовите на АА, да бидат ладнокрвни кон ваквите провокации, со цел надлежните органи да ги решат овие работи“, истакна Таравари.

Тој рече дека би сакал огранокот на ДУИ во Гостивар да го води мериторен човек со кого би можело да се соработува и да се градат заеднички стратегии во корист на граѓаните


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock