adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

(ВИДЕО) Јанева: Ахмети и Груевски ќе бидат повикани како осомничени во СЈО


Оригинален напис: Македонија – А1он на 21-03-2018.

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, прашана како отвора нови истраги кога нема мандат за тоа, рече дека СЈО според Законот за кривична постaпка има право да поднесува обвиненија и да постапува. Очекува наскоро да се реши прашањето за статусот за СЈО и како што кажа, тоа најбрзо што може да продолжи со својата работа.

– Ние се трудиме да се бориме против криминалот што е извршен од 2008 до 2015 година согласно нашите прислушувани разговори. Мандатот ни трае пет години и тоа значи до 2020 година и сигурно ќе не гладетe во други истраги и други предмети, изјави Јанева на денешната прес-конференција во СЈО.

Прашана дали се побарани некакви мерки за случаите „Попис“, „Моќник“ и „Актор“ што денеска ги објави СЈО, Катица Јанева, рече дека засега не се побарани мерки за осомничените.

Прашана дали Али Ахмети и Никола Груевски биле на распит во рамки на предистражната постапка во предметот „Попис“ , Јанева рече дека не биле во предметот како сведоци.

– Сега сметаме дека ќе бидат соодветно повикани врз основа на законските одредби, рече Јанева.

За истрагата за „Актор“, таа рече дека на распит се повикуваат лица кои во овој момент му се достапни на СЈО.

– Започнува истрагата. Официјално ќе се земаат изјави од сведоци, за осомничени и за правните лица и врз основа на тоа ќе се побараат и мерки од судот. Во оваа фаза мора да ви кажам дека меѓународната правна помош се воспостави во изминатиот период и се надевам дека тоа ќе биде побрзо, бидејќи со Република Грција имаме и други предистраги и обвинети лица кои се таму и сето тоа е во фаза на преговарање и врз основа на меѓународна правна помош, рече Јанева.

На новинарско прашање Јанева потврди дека е замрзнат имотот на синовите на поранешната пратеничка и член на ДИК Силвана Бонева, во врска со истрагата што СЈО ја отвори во декември лани против неа за злоупотреба на патни трошоци.

– Да, се работи за наше барање и судот донесе одлука, изјави Јанева.

Јанева посочи дека во периодот што следи, се што ќе преземат во овие истраги, ќе биде јавно објавено.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock