adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Центар за даунов синдром: Да се формираат групи за сервиси за поддршка на овие лица


Оригинален напис: Македонија – А1он на 21-03-2018.

Да се формираат групи кои ќе понудат и медицински и психолошки сервиси за поддршка на лицата со даунов синдром, бараат од Центарот за даунов синдром.

– Македонија е многу назад во нудењето сервиси и можности за лицата со даунов синдром, додека во другите држави завршуваат универзитети, редовно се вработени и нивниот живот е функционален и самостоен. Се уште постои голема потреба од системски решенија. Се уште нема податоци за бројот на лица со даунов синдром, рече претседателот и основач на Центарот за Даунов синдром, Ида Мантон на прес-конференција по повод 21 Март, Светскиот ден на даунов синдром.

Осврнувајќи се на презентацијата на резултатите од проектот „И јас можам да бидам балерина“, таа посочи дека попладне во Кинотеката на Македонија во рамки на одбележувањето на Светскиот ден ќе има и балетски перформанс на кој ќе настапат деца со даунов синдром кои работеле со своите балетски педагози.

Патронот на лицата со Даунов синдром, актерката Искра Ветерова рече дека лицата со даунов синдром се родени глумци, бидејќи тие не знаат да лажат на сцена и секогаш имаат неверојатна спонтаност и емоција.

– Овие деца можат се што можеме ние. Тие не се со посебни потреби, тие се едноставно поинакви. Но, кога ги запознаваме веќе не го забележуваме тоа. Тоа истото би се случувало кога тие би биле вклучени во основното, средното и високото образование. Тие можат да постигнат се. Системот мора да им ги отвори вратите за да можат тоа да го постигнат, додаде Ветерова и упати апел да се отворат школи во кои ќе има логопед, односно некој кој ќе работи со овие деца кога има потреба.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock