adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Екипи на кумановските претпријатија ја санираат состојбата од вчерашното невреме


Оригинален напис: Македонија – А1он на 13-03-2018.

Невремето што синоќа го зафати Куманово најголем проблем напрви на најниските точки во градот, булеварот „Октомвриска револуција“ и улицата „Никола Тесла“. Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски информира дека надлежните уште вчера интервенирале на санирање на состојбата.

Тој истакна дека екипите на надлежните служби, пред се на Јавното претпријатие „Водовод“ уште вчера интервенираа при отварање на шахтите на атмосферската канализација и помогнаа водата да не се слева по улиците, но, според него голем проблем се затнатите отвори на канализациската мрежа од смет.

– Атмосферската канализација е во таква состојба каква што е, но морам да забележам дека имаше огромна количина смет што ја фрлале несовесните граѓани, што предизивика дополнителен проблем во прифаќањето на водата и ја отежнаа работата, изјави Димитриевски.

Додаде дека екипите на ЈП „Чистота и зеленило“ интервенирале првин на најкритичните точки каде физички го отстраниле сметот, по што биле испрани улиците.

Најави дека ќе продолжат во таа насока и денеска и во наредните денови, иако, како што оцени, нема некоја посериозна штета.

Како што истакна евидентно е дека нивото на реката е подигнато и дека надлежните служби ја следат состојбата, на одредени места ќе се интеревенира со механизација за да не дојде до излевање на речното корито.

– Ова високо ниво на вода направи дополнителни проблеми во реализација на втората фаза од регулацјата на речното корито на Липковка, дел од она што веќе е сработено од изведувачот, во дел е уништено, но тоа ќе се поправи, додаде Димитриевски.

Вчера пред 20 часот, пороен дожд и град го зафати Куманово.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock