adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

ВИДЕО: Сарачини не одговори на прашањата дали владата треба да прифати одговорност за заканите на Асани


Оригинален напис: Македонија – А1он на 12-03-2018.

Државниот секретар и советник на министерот за култура, Петрит Сарачини, смета дека одговорност треба да чувствува оној што ги крши правата на новинарите, но не одговори дали е тоа и Владата. Наместо да одговори, тој постави контра прашање до новинарите и праша кој ги крши нивните права.

„Доколку некој вработен во Владата, министерствата или кој било државен орган се заканува на новинари, јас би сакал да ја знам таа информација и се надевам дека кој било ќе ја сподели со нас. Моето присуство го демонстрира мојот став. Според мене, има слободни медиуми и има медиуми што не се слободни“, рече Сарачини не кажувајќи според кој критериуми тој ја оценува слободата на медиумите.

На прашањето дали ќе бара одговорност од премиерот Зоран Заев бидејќи во две недели ист партиски функционер од коалицијата се заканува и врши кривични дела, државниот секретар и советник, Петрит Сарачини, одговори со контра прашање велејќи: „Каде ја гледате одговорноста на премиерот за да го разберам прашањето?“

„Колку што јас сум запознаен, лицето за кое се зборува на овој протест не е државен функционер“, додава Сарачини.

Како што се претстави, новинар по вокација, секретар и советник по функција, Сарачини рече дека не прифаќа прашања од типот „Дали Владата треба да понесе одговорност“. Според Сарачини, не е примерно некој да му се заканува на претседателот на Здружението на новинарите, Насер Селмани.

К.Л.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock