adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

(ВИДЕО) Чомовски: Има копилиња во новинарството, но тие во партиите се многу поопасни


Оригинален напис: Македонија – А1он на 12-03-2018.

Копилиња во македонското новинарство има, тие се качени на бродот „Титаник“ и се препознаваат. Жал ми е што некои од нив ќе завршат само како даночни затајувачи. Вака новинарот Александар Чомовски ги коментира последните случувања во медиумите и заканите врз претседателот на Здружението на новинарите, Насер Селмани.

„Не е проблемот во ‘копилирањето’. Копилињата во политичките и партиските ергелиња се многу поопасни, поагресивни и демонски настроени врз слободата и демократијата. Овој протест е сосема легитимен на еден континуиран бунт на новинарите кои се обидуваат барем елементарно да стават некаква брана на полуписмени, полунезнајни, полубандитски партиски функционери со кои, најверојатно, партиските шефови треба да се справуваат а ние да ги нотираме на начин на кој тоа го правиме“, вели Чомовски за екипата на „А1он“ и „Макфакс“.

Чомовски вели дека не треба никој да се заморува со тоа дали во цела Македонија ќе пишуваат навредувачки написи за него, дали ќе биде во топ-5 прислушувани новинари во Македонија и слично, туку треба да се намине, како што вели, овој лош период на новинарството.

„Сè додека со јавното мислење се обидуваат да владеат разни бекировци, мекировци, синџировци и додека зад нив стојат разни ментори, без оглед дали се од досегашната власт или од сегашната актуелна владејачка гарнитура, мора да преземеме чекори за справување со насилството, сè дотогаш новинарите имаат право да го бранат својот интегритет“, додава Чомовски.

Потсетувајќи се на двајцата убиени новинари на Малта и во Словачка, Чомовски прашува дали тоа треба да се случи и во Македонија за да заминат бандитите што сè уште мислат дека владеат со оружјето и парите.

„Мислам дека во моментот не сме на таа граница за да имаме инциденти како на Малта и во Словачка. Најлесно е да влезеш во таа перцепција. Ако вака продолжиме, тешко дека ќе можеме да се справиме. Јас бев на сите воени боишта, па и таму каде што Бекир Асани бранеше или напаѓаше, но никој од неговите соборци, на чело со тогашниот командант Али Ахмети, не се осмели да нè нарече копилиња. Тие имаа доверба во моќта на новинарите кои тогаш застанаа зад нивните основи премиси, а тоа се слобода, демократија и човекови права“, рече новинарот Чомовски.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock