adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Знаеш ли за “Сизиф”, знаеш ли?


Оригинален напис: Crapwerk на 12-03-2018.

Колку и да се трудам да ја следам домашната алтернативна музика, некогаш ќе се случи радарот покасно да го фати она што почнало да се појавува во периферијата на музичкото подземје. Таму ги затекнав Pluto’s Doubts лани со “Самоглад”, а во меѓувреме тие истуркале долгосвиречко издание на врвот на ридот и застанале рамо до рамо со најдобрите на сцената. Скоро успеав повторно да воспоставам контакт со музиката на бендот откако во плејлистата ми влета нивниот прв албум Сизиф, објавен кон крајот на минатата година. Од тогаш неприкинато свири секаде каде што имам уред што може да пушти музика.

Сизиф со својата разнобојност смело одбива прецизна жанровска дефиниција, иако во суштина е рок албум. Pluto’s Doubts се бенд кој очигледно не се напрега да звучи како ништо друго, па оттаму и доаѓа таа вибрантна уникатност; приоѓаат сосема самоувeрено, од автентичниот поетичен пристап кон текстовите до целиот спектар на емоции низ кој пулсираат деветте композиции на Сизиф. Иако вешто шараат низ различни стилови, пак успеваат да ја задржат автентичноста.

Кога првенче од ваков млад бенд звучи толку отмено и сериозно, не треба да си којзнае колку музички писмен за да го согледаш сировиот талент. Елегантните, стегнати аранжмани и стиховите што ќе си ги потпевнуваш по цел ден не профункционирале случајно. Очигледно е дека бендот знае кај тера и што прави, па лесно се препознава производот на искрена љубов и посветеност. Ова е тоа што се случува кога слoбодно и неоптеретено пренесуваш идеи во музика. Длабок наклон. Ремек-дело од прва.

Сфатив дека Сизиф никогаш нема да ме напушти кога препознав некои чувства кај мене кои ретко ми ги предизвикуваат музичари што творат на македонски јазик. Откако го ислушав првиот пат од почеток до крај, ја имав истата насмевка како при раните слушања на Heart Core и денот кога ги разбрав Фолтин. Знаеш кога нешто комплетно ќе успее да ти ја изолира околината за да ти понуди таков интимен аудио момент? Ова е тоа. После ти останува само љубопитно да продолжиш да чепкаш низ деталите. А, Сизиф ги има во изобилство.

Кога решив дека ќе пишувам за бендот и албумот, имав и неколку песни со кои планирав повнимателно да се занимавам. Но, со секое наредно преслушување толку ја зацврсти целината што сега не би можел ништо да одвојам. Албумот е бесплатно достапен за слушање и превземање на нивниот bandcamp. Штета што нема опција да се купи, Pluto’s Doubts заслужуваат и финансиска поддршка, без разлика колку би била симболична. 

Исто така, никогаш претходно не сум бил повозбуден и да чујам следен албум од домашен бенд. Знам дека е рано, Сизиф допрва ќе го пробива патот до публиката и ќе започне да обележува генерации на слушатели, ама сепак сум нестрплив да дознаам што останува неистражено за Pluto’s Doubts.

0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock