adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

ПОДЕМ: Решението за името на смее да значи изневерување на македонскиот народ


Оригинален напис: Македонија – А1он на 14-02-2018.

„Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ ја повикува македонската преговарачка страна во спорот со името, а пред се шефот на дипломатијата Никола Димитров, со транспарентни информации за јавноста во Македонија да спречат создавање на конфузија околу тоа што точно се преговара и договара со Грција.

Продолжувањето на разговорите под покровителство на Обединетите Нации е редовен канал на преговори. Но, кога веќе се разговара во ОН, повикуваме да се земе во предвид и пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, кој пресуди дека Грција еднаш веќе ја прекрши Привремената спогодба од 1995 година со тоа што стави вето на членството на Македонија во НАТО.

Оттука, ги повикуваме македонските преговарачи да одговорат пред македонската јавност со каков став настапуваат во преговорите во однос на грчките барања за сложено име за општа употреба, а за што секој ден грчките емисари ни повторуваат дека предуслов е промена на Уставот.

Има ли некакви договори околу уставот, националноста и јазикот и какви?

Отворено да кажат што и прифатиле на Грција, што таа отворено бара промена на Уставот, што само по себе води до промена на идентитетот.

Ако такво нешто е договорено подобро во Обединетите Нации воопшто и да не разговараат.

Што и е прифатено на Грција го повикуваме да каже и Премиерот Зоран Заев, кој од Турција порача дека тоа е решение што е единствено возможно за нашиот пат кон НАТО и ЕУ.

Ако тоа решение е на сметка на Македонија и Македонскиот народ, такво решение не ни е потребно.

Затоа ПОДЕМ им обрнува внимание на сите оние кои, на формален или неформален начин, се вклучуваат во преговорите со Грција, да бидат многу внимателни.

Не ветувајте решенија со кои што знаете дека македонскиот народ нема да се согласи.

Немојте да го изневерите и разочарате македонскиот народ со решение кое што ќе води кон менување на уставното име и идентитетот.

Тоа не смее да се направи.

Не му давајте крила на грчкиот екстремизам. Светот веќе знае кој е во право, а македонскиот народ тоа го знае најдобро“ се вели во соопштението на ПОДЕМ.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock