adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Османи: Поддршката од САД претставува основа на која е изграден напредокот на Македонија


Оригинален напис: Македонија – А1он на 14-02-2018.

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со в.д. Директорката на канцеларијата за Југоцентрална Европа при Стејт Департментот на САД, Сузан Фалатко.

Вицепремиерот Османи изрази искрена и длабока благодарност до соговорничката од САД, потенцирајќи го притоа значењето и влијанието кое САД го имаат врз развојот и напредокот на Република Македонија. „Скоро и да не постои некој позначаен политички или државен успех во Република Македонија, што не е постигнат со искрена и несебична помош на САД“ истакна Османи, посочувајќи ги притоа како пример Независноста на државата, Рамковниот договор, привремената спогодба со Грција, територијалната организација итн.

Османи го потенцираше европскиот моментумот во кој се наоѓа земјата, особено по објавувањето на Стратегијата од страна на Европската Комисија за проширување со земјите од Западниот Балкан до 2025 година, во чија содржина Македонија доби валоризација на напредокот што го испорача изминатиов период, но и шанса за приклучок кон предводниците на процесот меѓу земјите од Западниот Балкан. „Добивме исклучителна можност, согласно успешно имплементирање на реформите, но и со адресирање на отворените политички прашања, да почнеме преговори за полноправно членство во Европската Унија и да ја се приклучиме на динамиката за влез до 2025 година“, истакна Османи. Османи го оцени периодот што следи како историски и клучен момент за европските и евроатлантските интеграции на Република Македонија и порача дека очекува искрена поддршка од сите меѓународни пријатели, а особено од стратешкиот партнер – САД.

На крајот од средбата, Османи изрази уверување до Фалатко за ориентацијата на Македонија, но и на целиот регион на Западниот Балкан, која останува кон европските и евроатлантските интеграции, како суштинска стратешка определба за подобар живот на граѓаните.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock